Μεγάλο "διπλό" στη Λευκίμμη για την Αναγέννηση!

Χάρη σε γκολ του Αλέξανδρου Φερεντίνου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αναγέννηση πήρε πανάξια νίκη στην Κέρκυρα, κόντρα στη Λευκίμμη, με 1-2!

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, η οποία πέρασε από την πολύ δύσκολη έδρα της ΑΕ Λευκίμμης, επικρατώντας με 1-2, χάρη σε γκολ του Αλέξανδρου Φερεντίνου στο 94'! Η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, και ειδικά στο δεύτερο μέρος, κυριάρχησε στο γήπεδο, παίρνοντας μια πανάξια νίκη, παρά το γεγονός πως είχε να αντιμετωπίσει πέραν του απαιτητικού ταξιδιού και την ξαφνική απουσία του Μανιώτη λόγω ασθένειας. Η Αναγέννηση, που παίρνει με το "καλημέρα" πράγματα από τις μεταγραφές της (δύο εκ των οποίων βρήκαν σήμερα δίχτυα, με τον Κωνσταντίνου να στέκεται άτυχος, έχοντας δύο από τα τρία δοκάρια της ομάδας), ανέβηκε με τη νίκη αυτή στη 6η θέση, λόγω της συντριβής των Τρικάλων από τον Εορδαϊκό με 5-1 (!) και πλέον υποδέχεται σε μια εβδομάδα το Θεσπρωτό, θέλοντας τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, αλλά και τους 3 βαθμούς που θα την ανεβάσουν κι άλλο βαθμολογικά, θα τη φέρουν ακόμα πιο κοντά στη σωτηρία της όσο τον δυνατόν νωρίτερα, και θα της δώσουν την ευκαιρία να δουλέψει χωρίς άγχος, ώστε να χτίσει κορμό για κάτι ακόμα καλύτερο στην πορεία.

Στα του αγώνα, η Αναγέννηση ήταν εκείνη που φάνηκε πρώτη επιθετικά, όταν στο 11ο λεπτό, ο Μπεκατώρος δοκίμασε ωραίο μακρινό σουτ, που ανάγκασε τον Παγκράτη σε δύσκολη επέμβαση. Στο 14ο λεπτό, και για ακόμα ένα ματς, η ομάδα μας δίχως να έχει δεχτεί την παραμικρή φάση, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, όταν ο Μπεκατώρος ανέτρεψε τον Παπαθανασίου, και ο Κωστακιώτης που πήρε τη θέση του Γαστεράτου, πριν την έναρξη του ματς, από την άσπρη βούλα του πέναλτι, έγραψε το 1-0 για τη Λευκίμμη. Η Αναγέννηση άγγιξε την ισοφάριση γρήγορα, όταν στο 17ο λεπτό, ο Παπανίκου έκανε ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, όμως ο Κωνσταντίνου από κοντά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα σε γρήγορη κόντρα της Λευκίμμης, ο Καραμποΐκης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως ο Μπαλαούρας με μεγάλη απόκρουση κράτησε το σκορ στο 1-0. Η Αναγέννηση συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση, και στο 32ο λεπτό στάθηκε και πάλι άτυχη, όταν η σέντρα σουτ του Παπανίκου σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι του Παγκράτη, με την μπάλα να μένει σε θέση για γκολ, όμως να μη βρίσκεται κανείς να τη σπρώξει στα δίχτυα. Η Αναγέννηση, που μετά το γκολ που δέχτηκε κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να μετουσιώσει την ανωτερότητά της σε άλλες φάσεις, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και στα πρώτα δευτερόλεπτα άγγιξε το γκολ, όταν ο Κωνσταντίνου βρήκε ωραία τον Κυριάκη σε θέση για γκολ, όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να βρει εστία, χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παπανίκου μετά από κόρνερ με πάσα, έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 55ο λεπτό, ο Κορομηλάς δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα έφυγε άουτ, με την ανωτερότητα της Αναγέννησης να ευδοκιμεί στο 64ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Παπανίκου, ο Κωνσταντίνου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε για τρίτη φορά στο δοκάρι, και στην επαναφορά, ο Κορομηλάς έγραψε με το πρώτο του γκολ, το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση άγγιξε την ολική ανατροπή, όταν μετά από φάουλ του Μπεκατώρου, ο Θεοδωράκης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν μπόρεσε να βρει εστία, ενώ νέα μεγάλη φάση είχε η Αναγέννηση στο 76ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Κωνσταντίνου πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι ελάχιστα άουτ. Στο 80ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτη φορά στην επανάληψη, με τον Κωστακιώτη να εκτελεί ωραία, απευθείας φάουλ, με τον Μπαλαούρα όμως να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Και ενώ το ματς έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παππάς βρήκε κάθετα το Φερεντίνο, που αγωνιζόταν στην κορυφή της επίθεσης, και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ στη γωνία, έγραψε το 1-2, μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς, χαρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Χατζηπαναγιώτου Δημήτρης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Γκέλης Θωμάς (Ηπείρου) - Διαμαντόπουλος Διονύσης (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Βακαλόπουλος Χρήστος (Θεσπρωτίας)

ΑΕ Λευκίμμης (Αγγέλης) : Παγκράτης, Μοκοβίλα, Μπάλος, Καραμποΐκης (80' Μαστοράκης), Σκιαδάς, Παπαθανασίου, Τσοπανάς (66' Βασσάκης), Μουζακίτης, Σπανός, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Κωνσταντίνου, Παππάς, Ζυγκερίδης (65' Φερεντίνος), Κορομηλάς (90' Πλαστουργός), Κυριάκης (95' Σαλο)