Μεγάλη νίκη της Αναγέννησης κόντρα στον Αστέρα Σταυρού! (pics)

Με μεγάλη νίκη αποχαιρετά το 2023, η Αναγέννηση, που επικράτησε του Αστέρα Σταυρού, με 1-0.

Ένα αποτέλεσμα που το είχε μεγάλη ανάγκη ο οργανισμός της Αναγέννησης, επιτεύχθηκε σήμερα, με την ομάδα μας να επικρατεί με 1-0 του Αστέρα Σταυρού, και να κάνει βαθμολογικό άλμα, παίρνοντας βαθιά ανάσα και εξασφαλίζοντας, παράλληλα, ηρεμία για δουλεία και την υπεραπαραίτητη ενίσχυση του έμψυχου δυναμικού, που αναμένεται. Η παρουσία του Βαγγέλη Τζιάρρα είχε, από τα πρώτα παιχνίδια, πολύ θετική επιρροή στο αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας, με τους παίκτες να κυκλοφορούν με ηρεμία και αυτοπεποίθηση την μπάλα, ενώ έπεφταν σε κάθε φάση με μεγάλη αυτοθυσία, με πραγματικά όλους να είναι διακριθέντες σήμερα, από τον εμπειρότερο Λισγάρα, μέχρι το νεαρό Πάνου, που για όσο αγωνίστηκε έδωσε τα πάντα. Πλέον, η Αναγέννηση πρέπει να πατήσει σε αυτή την εμφάνιση καθώς και σε αυτή της περασμένης Κυριακής, και να εμφανιστεί το 2024, ανανεωμένη και με μεγαλύτερη πίστη, πως μπορεί να φτάσει ψηλά, αφήνοντας πίσω της το χλωμό πρόσωπο του τελευταίου διμήνου.

Στα του παιχνιδιού, η Αναγέννηση μπήκε καλά στο ματς, μην μπορώντας να μετουσιώσει σε τελική την πίεσή της στο πρώτο δεκάλεπτο, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 10ο λεπτό, όταν ο Μανιώτης έκανε επικίνδυνη σέντρα σουτ, που έφυγε λίγο δίπλα από το "Γ" της εστίας του Μαγκλάρα. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, με το Φράγκο να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Μπαλαούρα, που όμως αποσόβησε τον κίνδυνο, ενώ στο 16ο λεπτό, ο Μανιώτης δοκίμασε το πόδι του για την "Α", με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 24ο λεπτό, ο, αρχηγός σήμερα, Μανιώτης που συνήθως, δεν παίρνει πολλές τελικές προσπάθειες, άνοιξε με την τρίτη και φαρμακερή του, το σκορ, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, βρέθηκε απέναντι από το Μαγκλάρα, και με δυνατό σουτ στη γωνία, έγραψε το 1-0. Μετά το γκολ που δέχτηκαν, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, και στο 30ο λεπτό, απείλησαν, όταν ο Αλεξίου εκμεταλλεύτηκε λάθος στο χώρο του κέντρου και πάτησε περιοχή, με το Λισγάρα και εν συνεχεία τον Μπαλαούρα να τον ανακόπτουν. Στο 32ο λεπτό, ο Κακκάβας έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά, που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία, ενώ στο ίδιο λεπτό, σε νέο φάουλ, η κεφαλιά του Αλεξίου κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαλαούρα. Ο νεαρός γκολκίπερ έβγαζε σιγουριά σε ακόμα ένα παιχνίδι, και στο 35ο λεπτό, βγήκε γρήγορα και πρόλαβε την μπροστινή μπαλιά προς τον επικίνδυνο Αλεξίου, με το τελευταίο δεκάλεπτο να κυλά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο για τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε πολύ παθιασμένα στο γήπεδο, και στο 53ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Μουσιωτίτσας στην κόντρα επίθεση, άλλαξε από αριστερά παιχνίδι για τον Πάνο, που εντελώς αμαρκάριστος σε θέση τετ α τετ, έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να πλασάρει. Στο 60ο λεπτό, ο Παπανίκου με καταπληκτικό τάκλιν έκοψε και μοίρασε στον Κυριάκη, που σε κατάσταση 3 με 2 όμως δεν έκανε καλό γύρισμα, ενώ στο 64ο λεπτό, ο Ζυγκερίδης υποδέχτηκε ωραία την μπάλα και γύρισε το κορμί του, όμως ο Μαγκλάρας έδιωξε πλάγια. Η Αναγέννηση κρατούσε την κατοχή της μπάλας, διαχειριζόμενη το υπέρ της αποτέλεσμα, με τους παίκτες του Αστέρα να προσπαθούν κυρίως με μεγάλες μπαλιές να αναπτυχθούν, όμως τους εξαιρετικούς Γιαλεδάκη και Λισγάρα να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Στο 86ο λεπτό, ο Κυριάκης σούταρε από τα 25 μέτρα όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ η πρώτη τελική προσπάθεια των φιλοξενούμενων ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Καρακούση να πιάνει ένα βεβιασμένο σουτ από πλάγια, που πέρασε πολύ άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα, βρήκε παίκτες και τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε και πάλι δίπλα στην ομάδα, καθημερινή μάλιστα, να πανηγυρίζουν, μια πανάξια νίκη, που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά πως η "Α" την ήθελε πολύ περισσότερο, από την πολύ αξιόλογη ομάδα του Αστέρα Σταυρού.

Διαιτητής : Μαργαρίτης Χαράλαμπος (Κέρκυρας)  Βοηθοί : Μιχαλάς Γεράσιμος (Κέρκυρας) - Σατκλίφ Στεφανία (Κέρκυρας)  Παρατηρητής : Μπίττας Βασίλης (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης (40' λ.τρ. Μουσιωτίτσας), Πάνος, Πλαστουργός, Ζυγκερίδης, Μανιώτης, Κυριάκης

Αστέρας Σταυρού (Λέντας) : Μαγκλάρας, Δρόσος, Μαλισσόβας, Σέντης, Ακασσού, Λάππας, Παρλάντζας, Κακκάβας, Αντωνόπουλος, Αλεξίου, Φράγκος