Μεγάλη νίκη της Αναγέννησης κόντρα στη Λευκίμμη! (pics)

Πολύ σημαντικό τρίποντο, πήρε η Αναγέννηση, που επικράτησε της πολύ αξιόλογης ομάδας της Λευκίμμης, με 1-0.

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, που επικράτησε της πολύ αξιόλογης ομάδας της Λευκίμμης, με 1-0, χάρη σε θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του πρώτου σκόρερ της μέχρι στιγμής, Μπεκατώρου. Η ομάδα μας, στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη, έχοντας τις φάσεις για να ανοίξει το σκορ, αν και το γκολ που έκρινε το ματς το βρήκε σε ένα διάστημα που δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, έχοντας όμως σε εξαιρετική μέρα, για ακόμα ένα ματς, τον γκολκίπερ Μπαλαούρα, που κράτησε την ομάδα με τη σταθερότητα και τις επεμβάσεις του, στα δύσκολα σημεία του παιχνιδιού, δικαιώνοντας μέχρι στιγμής με την παρουσία, την εμπιστοσύνη του προπονητή στο πρόσωπό του. Από την πλευρά της, η Λευκίμμη, μπορεί να φεύγει ηττημένη, όμως έδειξε εξαιρετικά δείγματα ομάδας, με ταχύτατους μεσοεπιθετικούς, και σίγουρα αν συνεχίσει έτσι, θα έχει μια αξιόλογη πορεία στο φετινό Πρωτάθλημα, με τη νίκη της Αναγέννησης κόντρα στην ομάδα της Κέρκυρας να έχει πολύ μεγάλη αξία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, όταν στο 2ο λεπτό, ο Μουζακίτης βρήκε χώρο και σούταρε, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Η Αναγέννηση προσπάθησε να απειλήσει σε βαθιά μπαλιά προς τον Κυριάκη που ανακόπηκε, για να φτάσει στην πρώτη της πολύ αξιόλογη τελική, στο 10ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Παπανίκου, ο Λισγάρας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, όμως το πλασέ του έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παγκράτης. Ένα λεπτό αργότερα, η Λευκίμμη έφυγε στην κόντρα, όμως η επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά του Μουζακίτη, έφυγε δίπλα από την εστία. Στο 15ο λεπτό, μετά από φάουλ που κέρδισε ο Κυριάκης σε καλή θέση, ο Παπανίκου εκτέλεσε πολύ ωραία, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το "Γ" του Παγκράτη. Στο 18', η Λευκίμμη φάνηκε επιθετικά, όταν ο Γρηγοριάδης έπιασε καλό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η "Α" ξεδιπλώθηκε πολύ ωραία, ο Δημητρέλλος έβαλε την προβολή προς την εστία, σε παράλληλη σέντρα, όμως ο Ζυγκερίδης, που ακολούθησε τη φάση υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Στο ημίωρο, η Αναγέννηση άγγιξε το γκολ, όταν αρχικά, ο Παπανίκου σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία και έφυγε λίγο έξω, κόρνερ, από το οποίο, μετά από φάση διαρκείας, ο Δημητρέλλος πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, όμως προ της γραμμής, απομάκρυνε ο Βασσάκης. Στο 34ο λεπτό, ο Δημητρέλλος βρέθηκε μόνος σε καλή θέση δεξιά, όμως δεν έκανε ούτε σέντρα ούτε σουτ, και ο Ζυγκερίδης δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα, ενώ και δύο λεπτά αργότερα, η πολύ καλή σέντρα του Παπανίκου, απομακρύνθηκε τελευταία στιγμή. Στο 40ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν επικίνδυνα στην κόντρα, ο Τσοπανάς γύρισε για τον Τσιρλίδη, που προσπάθησε να εκτελέσει, με το Γιαλεδάκη να διώχνει σωτήρια. Η Λευκίμμη πήρε μέτρα στα τελευταία λεπτά και απείλησε εκ νέου στο 43ο λεπτό, με το καλό συρτό σουτ του Γρηγοριάδη να μπλοκάρει σταθερά ο Μπαλαούρας, για να κλείσει το ημίχρονο, χωρίς τέρματα για τις δύο ομάδες, με την τελευταία φάση να ανήκει στην Αναγέννηση, όταν ο Κυριάκης γύρισε για το Ζυγκερίδη, την προβολή του οποίου μπλόκαρε ο Παγκράτης.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα, με την Αναγέννηση να είναι νωθρή και να χάνει εύκολα την μπάλα, και απείλησαν στο 51ο λεπτό με σουτ του Τσοπανά που έφυγε άουτ. Στο 55ο λεπτό, ο Μπαλαούρας πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση, όταν μετά από παράλληλο γύρισμα, ο Τσιρλίδης πλάσαρε από κοντά αλλά νικήθηκε, ενώ και δύο λεπτά αργότερα, ο Τσιρλίδης προσπάθησε να σκοράρει με γυριστή κεφαλιά, όμως ο Μπαλαούρας έδιωξε και πάλι. Και ενώ η ΑΕΛ πατούσε καλύτερα, η Αναγέννηση μετά από τη διακοπή για αλλαγές στο 59ο λεπτό, κατάφερε να βγει μπροστά, και να βρει μάλιστα και γκολ, όταν στο 61ο λεπτό, ο Μπεκατώρος, με φοβερή εκτέλεση φάουλ από πλάγια, νίκησε τον Παγκράτη, που παρά την προσπάθειά του είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι με ανεβασμένη ψυχολογία, απείλησαν ξανά στο 65ο λεπτό, με το Νίκιτς να κόβει σωτήρια προ του Μουσιωτίτσα που ήταν φάτσα με το τέρμα, μετά από ωραία μπαλιά του δραστήριου Δημητρέλλου. Η Αναγέννηση στη συνέχεια, διαχειρίστηκε το παιχνίδι, αλλάζοντας προς το καλύτερο την αμυντική της λειτουργία, και μη δεχόμενη ούτε μία φάση στο τελευταία ημίωρο του αγώνα, παρά το γεγονός πως στις αρχές της επανάληψης, έμοιαζε πως το να δεχτεί γκολ ήταν θέμα χρόνου. Κάπως έτσι, κράτησε το 1-0, και έκανε το 2 στα 2 μπαίνοντας στη μάχη του Πρωταθλήματος με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις.

Διαιτητής : Καζανάς Σπύρος (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί : Βλαχοδήμος Λάμπρος (Αιτωλοακαρνανίας) - Ζιώγας Αλέξανδρος (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής : Γούκος Δημήτρης (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Πλαστουργός (91' Αρτέμης), Κυριάκης, Μανιώτης, Ζυγκερίδης (59' Σακκάς), Δημητρέλλος (84' Παπακίτσος), Μουσιωτίτσας (84' Παππάς)

ΑΕ Λευκίμμης (Κορομπόκης) : Παγκράτης, Μοκοβίλα, Νίκιτς, Βασσάκης (69' Μπλάτζιος), Γρηγοριάδης, Κουλαλης (82' Πουλημένος), Κωστακιώτης, Μουζακίτης, Τσιρλίδης (59' Νίτας), Μπάλος, Τσοπανάς (59' Μαστοράκης)