Μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις για τον Καλόβατο

Χάρη σε ένα γκολ του Σαλτογιάννη στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΑΟ Κορφοβουνίου με 2-1.

Μεγάλη νίκη πήρε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τον ΑΟ Κορφοβουνίου, ο Ολυμπιακός Καλοβάτου και θα μπει στα μπαράζ ανόδου στην τρίτη θέση, με 2 βαθμούς, πίσω από τον Ερμή (5 β.) και την Αναγέννηση (6 β.). Στο 15ο λεπτό, ήρθε η πρώτη φάση του ματς, με το Σαλτογιάννη, που βοήθησε πολύ τον Καλόβατο στο δεύτερο γύρο, να σημαδεύει άουτ με το κεφάλι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν λίγο αργότερα, με το Σαμαρτζή να παίρνει την κεφαλιά και τους αμυντικούς του Ολυμπιακού να διώχνουν στη γραμμή. Το 1-0 ήρθε στο ημίωρο, με το Σαλτογιάννη να βρίσκει κάθετα τον Αντώνη Ράμα και τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα το Βάσιο. Ο ΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει και είχε πέντε λεπτά μετά σουτ με τον Ντούλα, που σταμάτησε όμως στον κατά συνθήκη σήμερα γκολκίπερ, Θεμελή.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφεραν νωρίς το ματς στα ίσα, όταν από μπαλιά του Μεγαδούκα, ο Κοκκινέλης με σουτ έγραψε το 1-1. Στο τελευταίο τέταρτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης και στο 75ο λεπτό είχαν διπλή ευκαιρία, αρχικά σε σουτ του Τζιανούμη που έδιωξε εντυπωσιακά ο Βάσιος και εν συνεχεία σε σουτ του Μάρη, με το Βάσιο να λέει και πάλι “όχι”. Στο 86ο λεπτό, ο Ντόκορος είχε σουτ που έφυγε λίγο άουτ, και δύο λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να “κλέψουν” τη νίκη, όταν ο Μεγαδούκας έφυγε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Θεμελής το νίκησε! Το φινάλε ήταν δραματικό, με το Γιάννη Ράμα να εκτελεί κόρνερ στις καθυστερήσεις, το Σαλτογιάννη να παίρνει την κεφαλιά, και να νικά το Βάσιο που παρά την προσπάθειά του δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ, κάνοντας το 2-1 και χαρίζοντας τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης – Παπαμιχάηλ Αποστόλης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας) : Θεμελής, Παπακώστας (75' Ντόκορος), Ρώσσιος (89' Σμύρης), Σμύρης, Τζιανούμης, Τόλης (68' Μάρης), Τζίμας, Κωλέτσος, Ράμα Α. (81' Κουτρουμάνος), Ράμα Γ., Σαλτογιάννης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Βάσιος Γ., Παππάς, Τάτσης (46' Μεγαδούκας), Καραντζάς, Βασιλείου, Ντούλας, Ζάμπας, Σαμαρτζής, Κοκκινέλης, Κοντοδήμας, Μπόσμος