Μεγάλη νίκη κόντρα στον Τηλυκράτη για την Αναγέννηση!

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, κόντρα στον Τηλυκράτη, με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Μπαλαδήμα.

Πολύ σημαντική νίκη, βαθμολογικά, πέτυχε η Αναγέννηση, που ξέφυγε από τις περιπέτειες, αφού εκμεταλλεύτηκε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο, και έφτασε σε ένα γκολ, που ήταν αρκετό, για να πάρει το ματς, κόντρα στον Τηλυκράτη, με 1-0. H πρώτη τελική στο παιχνίδι, ήρθε στο 8ο λεπτό, με το Χούσο να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, όμως την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Στο 15ο λεπτό, ο Νάστος δοκίμασε τακουνάκι που κόντραρε, η μπάλα του στρώθηκε, σε πολύ καλό σημείο στην περιοχή, όμως σούταρε βιαστικά, και αδύναμα, και ο Λέτσο μπλόκαρε. Στο 23ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην πρώτη τους φάση, μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Περιστέρης πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Τσοπανά, που ολομόναχος, φάτσα με το Μήτσιο, πλάσαρε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 33ο λεπτό, ο Ντόβας πήρε την κόντρα από τον Τσελά, και μπήκε μόνος στην περιοχή από δεξιά, με το Μήτσιο να σώζει σωτήρια με τα ακροδάχτυλα, αφού αν πέρναγε το γύρισμα, υπήρχαν δύο παίχτες του Τηλυκράτη να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, και πήγαιναν πιο δυνατά στις φάσεις, με την Αναγέννηση, να μην μπορεί να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει κινδύνους επιθετικά. Το πρώτο μέρος έφευγε χωρίς άλλη φάση, με το 0-0 να παραμένει.

Ο Τηλυκράτης, μπήκε και στο δεύτερο μέρος, πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, και στο 51ο λεπτό, έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Τσοπανάς έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και έσπασε στον Περιστέρη, που μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε άστοχα! Στο 67ο λεπτό, μετά από ώρα, είχαμε μια τελική προσπάθεια, με το Φέτση να δοκιμάζει απευθείας φάουλ, και το Μήτσιο να μπλοκάρει σταθερά. Η Αναγέννηση, απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, στο 74ο λεπτό, όταν ο Γούλας βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά το Σιδηρόπουλο, που δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε, σουτάροντας αδύναμα, άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, και κατάφεραν στο 76ο λεπτό στην τρίτη τους τελική σε λίγα λεπτά, να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Σκανδάλης έκλεψε παλικαρίσια την μπάλα, την κράτησε και έσπασε απέναντι στον Μπαλαδήμα, που με ζυγισμένο συρτό σουτ με τη μία, στην απέναντι γωνία του Λέτσο, έγραψε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς, όταν σε μια παρόμοια φάση, υποδέχτηκε γύρισμα του Χούσου, σούταρε και πάλι με μία, όμως αυτή τη φορά η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 88ο λεπτό, ο άνθρωπος του αγώνα, Μπαλαδήμας, κλώτσησε μια μπάλα που είχε περάσει άουτ, μακριά εκτός γηπέδου, και δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την "Α" με παίκτη λιγότερο. Τα τελευταία λεπτά, κύλησαν, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και να γεμίζουν την περιοχή, όμως η άμυνα της Αναγέννησης ανταποκρίθηκε άψογα, και κράτησε το "μηδέν", με το ματς να λήγει με την αρτινή ομάδα να κατακτά το υπερπολύτιμο τρίποντο. Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου, που γέμισε το λόφο, για να παρακολουθήσει την αγαπημένη του ομάδα, θυμίζοντας άλλες εποχές.

Γκολ : Μπαλαδήμας 76'

Διαιτητής: Τζόβας (Ηπείρου)  Βοηθοί: Τσάντας (Ηπείρου) - Σίσκας (Ηπείρου)  Παρατηρητής: Μαγιάννης (Άρτας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια, Τσελά (46' Μπόκος), Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας, Μαργώνης (37' Μπαλαδήμας), Χούσος (88' Σιλιόγκας), Σιδηρόπουλος, Κραμπής, Νάστος (56' Σκανδάλης)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Νταλακούρας): Λέτσο, Ντόβας, Βρεττός (81' Κυπαρίσσης), Κούσας, Ρέτζος, Ντατίδης (59' Πετράκος), Τσελάι, Φέτσης, Βακράκος (69' Γραμματικόπουλος), Περιστέρης (81' Καταγής), Τσοπανάς (69' Βάνας)

Πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.