Μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και βαριά ήττα στη Λιβαδειά

Στη χειρότερη ίσως εμφάνιση των τελευταίων ετών, ο Καραϊσκάκης έπεσε πάνω στον πολύ ανώτερο Λεβαδειακό, και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο τόσο οι παίκτες, όσο και ο κόσμος του Καραϊσκάκη θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα, η αρτινή ομάδα πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση, και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 από τον πολύ ανώτερο Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δείχνοντας πως υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Καραϊσκάκης, δεν μπόρεσε να απειλήσει παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, είχε πολλά λάθη σε απλές πάσες και μοιραία ήρθε η βαριά ήττα.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στην πρώτη τους φάση να προηγηθούν, όταν από κόρνερ του Πολέττο, ο Μπιανκόνι στο πρώτο δοκάρι, σε μια φάση καρμπόν με αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής, με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Στο 10' ο Μεχία είχε καλό φάουλ που έβγαλε δύσκολα ο Μπουργάνης, ενώ δύο λεπτά μετά, σε μία από τις λιγοστές φάσεις του Καραϊσκάκη, ο Ρούνεϊ πλαγιοκόπησε, όμως το γύρισμά του έκοψε με σωτήρια προβολή ο Τζημόπουλος. Στο 28ο λεπτό, ο Παπανίκου εκτέλεσε φάουλ, όμως η κεφαλιά του Θεολόγου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από δύο σουτ των Καραχάλιου και Μαύρου που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Καραϊσκάκη ήρθε στο 44', όταν ο Παπανίκου μετά από εξαιρετική ενέργεια έβγαλε τετ α τετ το Δεινόπαπα, όμως ο τελευταίος καθυστέρησε χαρακτηριστικά και δεν τελείωσε καν τη φάση.

Στην επανάληψη, η αρτινή ομάδα, δεν "μπήκε" καθόλου στο ματς, και στο 49ο λεπτό, δέχτηκε δεύτερο τέρμα, όταν έπειτα από σέντρα του Πολέττο, ο Μεχία που είχε πατήσει περιοχή, με εξαιρετικό μονοκόμματο βολέ, δεν άφησε περιθώρια στον Μπουργάνη, και έγραψε το 2-0. Στο 53ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς, όταν ο Δημόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μπουργάνης δεν εκτίμησε τη φάση σωστά, και δέχτηκε το γκολ στη γωνιά του, για το 3-0. Στο 61' , ο Λεβαδειακός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, όταν ο Καραχάλιος με θαυμάσια μπαλιά βρήκε τον Πολέττο, που με άψογο πάρσιμο της μπάλας και γύρισμα βρήκε τον Μπιανκόνι, που με προβολή, διπλασίασε τα τέρματά του και διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό, και έλεγξαν το ματς, με τον Καραϊσκάκη να αδυνατεί να βγάλει φάσεις, πέραν ενός μακρινού σουτ του Δούμτσιου που πέρασε άουτ. Μόνο ελπιδοφόρο στοιχείο για την αρτινή ομάδα, η πρώτη εμφάνιση του Ναζίμ, που έδειξε με το καλημέρα, και με λίγες προπονήσεις στα πόδια, ότι πρόκειται για παίκτη, η ποιότητα του οποίου λείπει από τον Καραϊσκάκη, και αν ανέβει σίγουρα θα βελτιώσει σαφώς την εικόνα του κέντρου. Πλέον, ο Καραϊσκάκης καλείται να ανασυνταχθεί άμεσα και στρέφει την προσοχή του στο τεράστιας σημασίας ματς με τον ΟΦΙ, που μπορεί να χαρακτηριστεί και τελικός, από βαθμολογικής απόψεως.

Γκολ : Μπιανκόνι 5', 61' , Μεχία 49' , Δημόπουλος 53'

Κίτρινες : Δημόπουλος, Μαρίνος / Θεολόγου, Γιαννιώτης, Ναζίμ, Κλιγγόπουλος

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)  Βοηθοί: Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου) - Καλύβας (Φθιώτιδας)  4ος: Καλατζής (Θεσσαλίας)  Παρατηρητής: Κυρίου (Αρκαδίας)

Λεβαδειακός (Σανίνο) : Στογιάνοβιτς, Μύγας, Τζημόπουλος, Δημόπουλος (65' Τσάπρας), Πολέττο, Μεχία, Μαρίνος (73' Θεοχάρης), Καραχάλιος (66' Συμελίδης), Παναγιώτου, Μπιανκόνι (65' Μυτίδης), Τζιώρας (73' Ενομό)

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Μπουργάνης, Παπανίκου, Κόκας, Θεολόγου, Γιαννιώτης, Χταζηδίμπας (78' Κορέλας), Ρουμπάγκουκα (68' Μπελεβώνης), Κλιγγόπουλος, Μαύρου (55' Ναζίμ), Δεινόπαπας (46' λ.τρ. Δερμιτζάκης), Ρούνεϊ (46' λ.τρ. Δούμτσιος)