Με "περίπατο" στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Ανέζα (pics)

Την αγωνιστική της άνοδο επιβεβαίωσε για ακόμα ένα ματς η Ανέζα, που επικράτησε άνετα με 7-0 του Δία, και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ανέζα κόντρα στο Δία Κωστακιών, επικρατώντας με το ευρύ 7-0, έχοντας εξασφαλίσει από πολύ νωρίς στο ματς, σκορ ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, αντιμετώπισαν το γνωστό πρόβλημα του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου με τους αγώνες μεσοβδόμαδα, έχοντας αρκετές απουσίες, ενώ έπαιξαν με κατά συνθήκη τερματοφύλακα το Βασιλάκη και το τελευταίο ημίωρο του αγώνα με δέκα παίκτες. Η Ανέζα που έχει σαφώς μεγαλύτερο βάθος αλλά και ποιότητα, φέτος στο ρόστερ της, τελείωσε το ματς στο πρώτο μέρος, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη. Στο 2ο λεπτό, ο Ρούμπος βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και πέρασε την μπάλα πάνω από το Βασιλάκη, γράφοντας το 1-0. Ο ίδιος παίκτης, στο 14ο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματά του, όταν μετά από γύρισμα του Χρηστογιάννη, με γυριστό σουτ έκανε το 2-0, για να τελειώσει το ματς, ένα λεπτό αργότερα, ο Μυτικιώτης, με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραία ασίστ του Νίκαρη, γράφοντας το 3-0. Η Ανέζα ήταν πολύ αποτελεσματική, και στο 21ο λεπτό, έφτασε στο 4-0, με το Ναπ. Σιώζο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βασιλάκη. Το 5-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, έγραψε ο Παραλίκας, στο 40ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος πάσα του Νίκαρη, και σκοράροντας με διαγώνιο σουτ, κόντρα στην επί σειρά ετών πρώην ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ήταν αναμενόμενα τυπική διαδικασία, με το Δία από το 60ο λεπτό περίπου, να αγωνίζεται και με 10, λόγω μικροτραυματισμού του Μπεκιάρη και έλλειψης αλλαγών, και η Ανέζα αν και κατέβασε ταχύτητα, κατάφερε να σκοράρει εκ νέου στο 63ο λεπτό, όταν μετά από αναστάτωση στην άμυνα του Δία, η μπάλα έφτασε στο Ρούμπο, που με το Βασιλάκη εξουδετερωμένο, δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 6-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε στιγμές πριν το τελικό σφύριγμα, με τον Μπακοχρήστο να βρίσκει τον Καραμέτσιο, που με ψύχραιμο τελείωμα μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια εύκολη πρόκριση.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Μητσαράς, Μυτικιώτης, Χουλιάρας Αν., Παπανίκου, Πλακιάς (46' Μπάφας), Ρώσσιος, Χρηστογιάννης (46' Μπακοχρήστος Θ.), Νίκαρης, Παραλίκας, Σιώζος, Ρούμπος (64' Καραμέτσιος)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Μπολιεράκης, Σίμος Α., Βασιλείου, Αθανασούλας, Καρίνας, Καραλης, Μπεκιάρης, Μολώνης, Καϋμενάκης, Βάντζος