Με νίκη πάει στο Σαββατιάτικο ντέρμπι ο Σκουφάς

Με 0-3 επικράτησε του Απόλλωνα στο Γλυκόριζο ο Σκουφάς και ετοιμάζεται για το Σαββατιάτικο ντέρμπι με την Αναγέννηση.

Άμεσα κατάφερε να συνέλθει ο Σκουφάς, από την απώλεια του Κυπέλλου το περασμένο Σάββατο, κάνοντας το καθήκον του και παίρνοντας το ματς στο Γλυκόριζο, με 0-3, και πλέον ετοιμάζεται για το ματς που θα κρίνει εν πολλοίς το ενδιαφέρον των επόμενων παιχνιδιών των play-off, καθώς υποδέχεται στο Κομπότι την πρωτοπόρο Αναγέννηση, σε ένα ματς, που αν θέλει να έχει ελπίδες κατάκτησης του Πρωταθλήματος, πρέπει να το πάρει. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν σχετικά νωρίς, καθώς στο 14ο λεπτό, ο Τσαρακλημάνης έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Ένα λεπτό μετά, ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στην άμεση ισοφάριση, όμως το σουτ του Δήμου έφυγε λίγο άουτ. Στο 40ο λεπτό, ο Τάσσος έφυγε στην κόντρα απέναντι από το Βάσιο και τον πλάσαρε εύστοχα για το 0-2, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Τρία λεπτά μετά, ήταν σειρά του Αντωνίου να φύγει στην κόντρα στην πλάτη της άμυνας απέναντι από το Βάσιο, επιχείρησε να τον κρεμάσει όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρος, ο Τσαρακλημάνης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως το σουτ του κόντραρε στα σώματα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να βρει ένα γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο ματς. Στην καλύτερη του φάση, στο 70ο λεπτό, ο Κορέλης έκανε παράλληλη μπαλιά, ο Γιάνεννας πλάσαρε στην κίνηση, όμως ο Πέτσας σταμάτησε στη γραμμή σωτήρια, την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, κρατώντας το 0-2. Τη νίκη του Σκουφά σφράγισε στο 78ο λεπτό, ο Μαλτέζος με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Μεσίτι Γιάννης - Διονύσης Δημήτρης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Βάσιος, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Γιώτης (46' Νούτσος), Δήμος, Γεωργάκης, Γρηγορίου, Γιάννενας, Παππάς, Κορέλης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Τζιότζιος, Μπελής (52' Παπαγιάννης), Σχισμένος, Πέτσας, Θεοδωρής, Τάσσος, Κυριαζής (78' Καρντάσι), Τσαρακλημάνης (59' Δήμος), Αντωνίου, Βερλέκης (70' Μαλτέζος)