Με νίκη ολοκλήρωσε τον α' γύρο ο Αίας

Στη δεύτερη θέση που οδηγεί στα play-off ανόδου (αν και η Ναύπακτος που τη διεκδικεί επίσης έχει τρεις ματς λιγότερα) ολοκλήρωσε τον α' γύρο του Α' ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ ο Αίας.

Με 73-58 επιβλήθηκε του Λεόντα Μεσολογγίου ο Αίας Άρτας, δείχνοντας στους αντιπάλους τους ότι αυτοί θα είναι που θα παλέψουν έως το τέλος για την είσοδο τους στα play-off ανόδου στη Γ' Εθνική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 23-16 στο α΄ δεκάλεπτο. Στο β' δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα αλλά όποτε χρειάστηκε, με συνεχόμενα σερί, ο Αίας έπαιρνε πάλι προβάδισμα ασφαλείας, ολοκληρώνοντας το α΄ ημίχρονο με διψήφια διαφορά (42-31). Στο β' ημίχρονο ο Αίας βελτίωσε ακόμη περισσότερο την άμυνά του και με τους Ζολώτα, Μιχαήλ, Τσιλιγιάννη και Απ. Παπαμιχαήλ να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, πήραν στο τέλος με άνεση τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Μεσολογγίου.

Διαιτητές: Γεροδήμος - Τσώλης

Δεκάλεπτα: 23-16, 19-15, 19-12, 12-15

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 14(2), Αποστολάκης, Κώστας 4, Μητρογιάννης, Παπαρούνης 1, Τσιλιγιάννης 13(2), Ζολώτας 15, Παπαμιχαήλ Αλ. 4, Γείτονας 9, Παπαμιχαήλ Απ. 13

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Ξηρός 14, Μπαρούχας 9(1), Μουχάκης 9, Πάσσιος 10, Σταμούλης 9, Νίκου 7, Πολονύφης, Μπουκουβάλας

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς