Με χατ-τρικ του Μίκροβα ο Δίας την Ολυμπιάδα

Με 4-1 επικράτησε της Ολυμπιάδας ο Δίας και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στα play-off που ενδεχομένως να τον οδηγήσει στην Α' ΕΠΣΑ.

Μπορεί η ομάδα που πανηγυρίζει σήμερα να είναι ο Αχιλλέας που εξασφάλισε την παρουσία του στην Α' ΕΠΣΑ για τη νέα χρονιά, όμως η νίκη του Δία κόντρα στην Ολυμπιάδα, με την οποία κλείδωσε τη δεύτερη θέση, δεν είναι διόλου αμελητέα, αφού σε περίπτωση μη συμμετοχής της Φλωριάδας στο Πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας του χρόνου, ο Δίας θα έχει τον πρώτο λόγο. Ομοίως, η Ολυμπιάδα πρέπει να κυνηγήσει την τρίτη θέση, καθώς όπως είδαμε και πέρσι, το ενδεχόμενο μη συμμετοχής κάποιας ομάδας τη νέα χρονιά είναι πάντα ανοιχτό. Στο αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο νεαρός Μίκροβας ο οποίος και σημείωσε χατ-τρικ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο τέλος του πρώτου μέρους σε ένα κομβικό χρονικά σημείο. Αρχικά, ο Μπολιεράκης με αριστερό σουτ στο 41ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, για να γράψει τέσσερα λεπτά μετά και στην εκπνοή του ημιχρόνου το 2-0 ο Μίκροβας έπειτα από ασίστ του Γκουσάιλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι πρωταγωνιστές του δεύτερου γκολ συνδυάστηκαν εκ νέου στο 56', με το Γκουσάιλα να κάνει το γύρισμα και το Μίκροβα να πλασάρει για το 3-0. Στο 67ο λεπτό, ο Λάμπρος Δήμος μείωσε προσωρινά το σκορ για την Ολυμπιάδα, για να γράψει το τελικό 4-1 δύο λεπτά αργότερα ο Μίκροβας σημειώνοντας τρίτο τέρμα, από την τρίτη ασίστ του Γκουσάιλα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι, η μεν Ολυμπιάδα με φάουλ του Λάμπρου Δήμου στο 75ο λεπτό και ο Δίας από σουτ του Γκουσάιλα στο 82'.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Κωνσταντίνου Νίκος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Μπόκος, Ρούμπος, Ζαφείρης, Τσιώλης, Σίμος Χ., Τσιτώνης, Μούστο, Παπαστάθης (84' Κοξιάς), Γκουσάιλα (87' Μπακόλας), Μίκροβας (80' Παπαλάμπρος), Μπολιεράκης (79' Μπούκας)

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Βέτσιος-Δήμος Γ.) : Παππάς, Λεκάνης, Παπαθανασίου, Παχούλας (61' Σταμούλης), Υφαντής, Ντογκάνι (46' Λιόλιος), Παπαγιάννης, Δήμος Γ., Κούσης, Δήμος Λ., Αράπης (73' Μπόνιος)