Με γκολ Σιδηρόπουλου πήρε τη φιλική νίκη κόντρα στον Αχέρων η Αναγέννηση

Ένα πολύ ενδιαφέρον φιλικό είχαμε και σήμερα το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας με την Αναγέννηση Άρτας να υποδέχεται τον Αχέρων Καναλακίου.

Οι δύο ομάδες που θα τεθούν αντιμέτωπες στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, έχουν κοινό στόχο, τον πρωταθλητισμό. Η αρτινή ομάδα για ακόμη ένα φιλικό έδειξε ότι τα στημένα θα είναι ένα από τα ατού της. Η πρώτη φάση άνηκε στην Αναγέννηση, όταν στο 8' ο Γιαννούλης σέντραρε, όμως την κεφαλιά του Σιδηρόπουλου μπλόκαρε ο Κοντογουλίδης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 26' με ένα σουτ του Μπλέτσα, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Παπαϊωάννου. Στο 38' από εκτέλεση φάουλ του Παπαρούνη πίσω από τη μεσαία γραμμή, ο Μπότσαρης έφυγε στην πλάτη του Μελιγγιώτη, όμως το σουτ του απέκρουσε σε κόρνερ ο Κοντογουλίδης.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 48ο λεπτό από καλοχτυπημένη εκτέλεση κόρνερ του Νταλάκα, και τον Σιδηρόπουλο που σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους με κεφαλιά να κάνει το 1-0. Στο 61' ο Κυριάκης δοκίμασε απευθείας από πολύ πλάγια, όμως ο Παπαϊωάννου φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65' ο Σταμούλης εκτέλεσε φάουλ, ο Βαρέλης δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα με τις γροθιές, ο Χούσος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από την εστία καταλήγοντας κόρνερ. Στο 74' ο Σιδηρόπουλος κατέβασε όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή και τροφοδότησε τον Μπότσαρη, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βαρέλη. Δέκα λεπτά αργότερα και έπειτα από κόρνερ του Σταμούλη, ο Μαργαρίτης έκανε το φαλτσαριστό σουτ και ο Βαρέλης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Οι παίκτες του Αχέρων προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως η αμυντική λειτουργία της Αναγέννησης ήταν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Διονύσης Δημήτρης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Παπαϊωάννου, Θεοδώρου, Κραμπής, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Μανιώτης, Χούσος (88' Κατσαρός), Νταλάκας (57' Μαργαρίτης), Μπότσαρης (76' Παπακίτσος Δ.), Παπακίτσος Α. (57' Σταμούλης), Σιδηρόπουλος (78' Μπαλάφας)

Αχέρων Καναλακίου (Ντούρος): Κοντογουλίδης (46' Βαρέλης), Βασιλειάδης, Πάνος, Βραχνός (46' Φράγκος), Μελιγγιώτης, Γούλας (46' Πότσης), Κόλλινς, Φέτσης (46' Λουκούμης), Κυριάκης, Νικολάου, Μπλέτσας (46' Ελέζι)