Με ανατροπή πήρε το ντέρμπι με την Αγ. Παρασκευή ο ΠΑΣ Κομμένου

Παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ο ΠΑΣ Κομμένου.

Ο ΠΑΣ Κομμένου ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με την Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής, ο οποίος διεξήχθη το μεσημέρι στο γήπεδο της ΕΠΣ Άρτας στις Κεραμάτες, με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Αγ. Παρασκευής, αφού και οι δύο ομάδες χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο γήπεδο φέτος ως έδρα, αφού οι φυσικές τους έδρες δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για τη διεξαγωγή αγώνα. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, και αφού απείλησαν με κεφαλιά του Τρίφι που αποκρούστηκε από τον Κόπανο, άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό, με σκόρερ τον Φώτη Παπανδρέου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, με τον Χάρη Κωσταδήμα όμως να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι, με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίχτες του ΠΑΣ κατάφεραν σε διάστημα 12 λεπτών να φέρουν τούμπα το ματς και βάλουν τις βάσεις για τη νίκη που τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε σχέση με την Ολυμπιάδα που απέχει πλέον 8 βαθμούς από τους τρεις πρωτοπόρους. Αρχικά, στο 55ο λεπτό, ο Κατσούλης έπειτα από σέντρα του Φάκου, με σουτ ισοφάρισε σε 1-1, για να πάρει τη σκυτάλη στη συνέχεια ο Κωσταδήμας, ο οποίος αφού έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 65ο λεπτό, όταν από θέση τετ-α-τετ μετά από μπαλιά του Κατσούλη πλάσαρε εύστοχα τον Λάμπρου, δύο λεπτά αργότερα ο Κωσταδήμας και πάλι έκανε το 1-3, με νέο σουτ ύστερα από νέα πάσα του Κατσούλη. Ο Κοντογιάννης αμέσως μετά θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς, όμως είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι παρά το σοκ των τριών τερμάτων που δέχθηκαν σε μικρό χρονικό διάστημα, αντέδρασαν, και στο 77ο λεπτό, ο Φώτης Παπανδρέου μετά από σπάσιμο του Θεοδώρου από τα πλάγια, μείωσε σε 2-3, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Το γκολ του Παπανδρέου έδωσε ψυχολογία στους συμπαίχτες του, οι οποίοι πίεσαν για την ισοφάριση, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Πάνο, όμως ένα λάθος στην άμυνα, δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο ο Ανδρέας που μέσα από την περιοχή έκανε το 2-4 στο 86ο λεπτό. Ο Ανδρέας μάλιστα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στο παιχνίδι και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών με σουτ έκανε το 2-5, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης, όπως και σε όλα τα παιχνίδια του τοπικού πρωταθλήματος, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του μέλους της ΕΠΣ Άρτας και του ΠΑΣ Κομμένου, Θανάση Βασίλη, που έφυγε ξαφνικά από τη ζωή.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βουρλόκας Ζαχαρίας

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης): Λάμπρου, Καλόγηρος (60' Σάνι), Παπακώστας, Κώστας, Βαγγελής, Δήμος Κ., Παπανδρέου Φ., Παπαγιάννης, Παπανδρέου Χ., Θεοδώρου (89' Ζιώρης), Τρίφι (75' Πάνος)

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος): Κόπανος, Ντάμας, Νάτσιος Δ., Νάτσιος Σ., Κοντογιάννης, Ρίζος, Παππάς, Κωσταδήμας, Φάκος, Κατσούλης, Ανδρέας