Λύτρωση με Βασιλάκη στο 90' για Δόξα

Χάρη σε ένα γκολ του Βασιλάκη στο τέλος του αγώνα, η Δόξα επικράτησε του αξιόμαχου Γλυκορίζου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την είσοδό της στα μπαράζ ανόδου.

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Δόξα, χάρη σε ένα γκολ του Βασιλάκη στις καθυστερήσεις, και ξέφυγε από την ΑΕΞ με 6 βαθμούς, πλησιάζοντας μάλιστα, και την ΑΕ Μενιδίου, την οποία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο, στοχεύοντας σε νίκη που θα τη φέρει στην τρίτη θέση. Ο Απόλλωνας από την άλλη παρουσίασε για ακόμη ένα ματς ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο, που σίγουρα θα διεκδικήσει με αξιώσεις την παραμονή του στην κατηγορία, στα play-out. Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες απείλησαν κυρίως με κάποια μακρινά σουτ, με το καλύτερο αυτών, να είναι ένα σουτ του Καλόγηρου από το ύψος της περιοχής, έπειτα από στρώσιμο του Σπύρου, που έφυγε άουτ. Στην καλύτερη φάση του πρώτου 45λεπτου, ο Τσούμαλης κέρδισε πέναλτι στο 43', σε ανατροπή του στην περιοχή, όμως ο Μπασιούκας που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπίζα.

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό, όταν ο Δήμος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας, και μόνος απέναντι από το Μαλαμή, νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Δόξας. Η Δόξα απάντησε με το Βασιλάκη να εκτελεί δυνατά πλάγιο, το Σπύρου να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, όμως τους Μπασιούκα και Παπαγιάννη να μην προλαβαίνουν οριακά να σκοράρουν. Ο Απόλλωνας είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με κεφαλιά του Δήμου και σουτ του Γκότσε να φεύγουν εκτός εστίας. Η Δόξα στην καλύτερή της φάση είχε σουτ του Καλόγηρου από το ημικύκλιο της περιοχής που έφυγε ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία, όμως δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους. Τελικά, φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Μπασιούκας εκτέλεσε φάουλ, και ο Βασιλάκης αν και μικρός το δέμας, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, και με γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0, δίνοντας και τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Γεωργούλας Βαλάντης

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Βελαέτης, Παπαγιάννης (79' Πολύζος), Αράπης, Στέργιος, Καλόγηρος (69' Σιαπέρας), Τσούμαλης (64' Μπιλιάλης), Βασιλάκης, Σπύρου, Μπασιούκας, Τάτσης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπίζας, Νούτσος, Μπαλαδήμας, Μανιφάβας, Γκότσε, Τρούλλης, Γρηγορίου, Τσιγαρίδας, Δήμος, Δήμητσας, Μαλέσκος (22' λ.τρ. Τσιάπαλης - 83' Τζίμας)