Λύτρωση με Κατέρο για τον Ερμή

Χάρη σε ένα γκολ του Κατέρου, στο 92', ο Ερμής επικράτησε με 0-1 του Καλοβάτου, και πήρε προβάδισμα για άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ.

Ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση των μπαράζ, που οδηγούν στην Α' κατηγορία ο Ερμής Κεραματών, μετά τη νίκη του κόντρα στον Ολυμπιακό Καλοβάτου, με 0-1, στις καθυστερήσεις. Λυτρωτής για τους φιλοξενούμενους, ο Κατέρος, που σημείωσε το νικητήριο τέρμα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη φάση άξια αναφοράς στο 8ο λεπτό, με το Γιώργο Θεμελή να σουτάρει διαγώνια άουτ. Ο Ερμής απάντησε με σημαντική ευκαιρία, όταν ο δραστήριος Λεκάνης έκανε το γύρισμα, όμως ο Στασινός από καλή θέση σημάδεψε ψηλά. Λίγο πριν το ημίωρο, ο Λεκάνης έκανε νέα ωραία ενέργεια και έσπασε την μπάλα, με το Δήμο να πλασάρει και την μπάλα να σταματά στη ρίζα του δοκαριού του Κώστα Θεμελή. Τρία λεπτά μετά, ήταν σειρά του Στασινού να βρει το Δήμο, με το Θεμελή όμως να το νικά με τα πόδια. Η καλύτερη φάση για τον Καλόβατο στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 42', όταν από κόρνερ, ο Σαλτογιάννης πήρε την κεφαλιά, όμως σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Σεϊμένη.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό φάουλ του Γιάννη Ράμα που έφυγε άουτ, ενώ στο 58', από ωραία πάσα του Σαλτογιάννη, ο Αντώνης Ράμα βγήκε στο τετ α τετ με το Σεϊμένη, όμως δεν πλάσαρε καλά και ο έμπειρος γκοκίπερ μπλόκαρε. Στο 68ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Στασινός βρέθηκε σε πολύ καλή θέση όμως πλάσαρε πάνω στο Θεμελή, ενώ στο 74', ο Κατέρος βρήκε με εξαιρετική πάσα το Λεκάνη, που πλάσαρε, όμως σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Ο Λεκάνης απείλησε εκ νέου στο 86', όταν με εξαιρετική προσπάθεια έφτασε απέναντι στο Θεμελή από πλάγια θέση, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση. Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε στις καθυστερήσεις, με το Δήμο να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, την μπάλα να φτάνει στον Κατέρο, που στόπαρε και πλάσαρε ψύχραιμα με το αριστερό το Θεμελή, γράφοντας το 0-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, και χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στον Ερμή.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Πετσίνης Δημήτρης – Νικολάου Βαγγέλης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας) : Θεμελής Κ., Τζιανούμης, Σμύρης (46' Παπακώστας), Ρώσσιος, Κωλέτσος, Θεμελής Γ., Τόλης, Τζίμας, Ράμα Αντ. (85' Ντόκορος), Ράμα Γ., Σαλτογιάννης

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Σεϊμένης Στ., Θεμελής, Χαϊντάρι, Πανέτας, Σιαπέρας, Τσώλης (61' Μήτσιος), Στασινός (70' Κατέρος), Πατήλας, Σιαπάτης Σ. (93' Σιαπάτης Χ.), Δήμος, Λεκάνης