Λύγισε το Σκουφά ο Τηλυκράτης

Δεν τα κατάφερε ο Σκουφάς, στο Δημοτικό Στάδιο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Τηλυκράτη με 0-1.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά της ταβέρνας :

"ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ"
Κομπότι Άρτας
Τηλ. 2681065293

Χάρη σε ένα γκολ του Γραμματικόπουλου στο 12ο λεπτό, ο Τηλυκράτης πέρασε από το Δημοτικό Στάδιο Άρτας, επικρατώντας του Σκουφά, με 0-1. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι στο πρώτο μέρος, και το Σκουφά να κυριαρχεί στο δεύτερο μισό, χωρίς όμως να μπορεί να σκοράρει. Η πρώτη φάση του ματς ανήκε στο Σκουφά, με τον Ασπροποταμίτη να σουτάρει, και τον Καραγκούνη να μπλοκάρει εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι, ευτύχησαν στην πρώτη τους φάση στο ματς να πετύχουν και το γκολ που έκρινε τελικά τον αγώνα, όταν ο Τσελάι έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, και ο Γραμματικόπουλος (στη φωτό πάνω) με ακόμα πιο όμορφη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα σχεδόν στο "παραθυράκι" του Παπαχρήστου, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Τηλυκράτης κρατούσε ωραία την μπάλα στο κέντρο και έφτασε σε νέα φάση στο 24', όταν ο πρώην παίκτης του Καραϊσκάκη, Φέτσης, εκτέλεσε έξυπνα φάουλ, βρήκε τον Γκίκα, ο οποίος όμως σούταρε ψηλά. Στην καλύτερή του φάση, μετά το γκολ, πέντε λεπτά μετά, ο Τηλυκράτης έφτασε κοντά στο 0-2, όταν ο Πετράκος βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, κοντρόλαρε μόνος, όμως πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 34ο λεπτό, ο Παππάς βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε έφυγε πολύ ψηλά. Στην τελευταία φάση του πρώτου 45λέπτου, ο Γκίκα, έπιασε σουτ από το 25 μέτρα, η μπάλα κάπου βρήκε κι ο Παπαχρήστος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς ήταν πολύ ανώτερος, με τον Τηλυκράτη να μη δημιουργεί ούτε μία αξιόλογη φάση στα καρέ της αρτινής ομάδας. Οι γηπεδούχοι είχαν στο 60', ένα πεντάλεπτο "φωτιά" όπου σε τρεις περιπτώσεις έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στο 58' ο Παππάς τσίμπησε την μπάλα φεύγοντας στην κόντρα, έφυγε από το Φέτση στο σπριντ, όμως οι απανωτές προσποιήσεις του, έδωσαν την ευκαιρία στον υψηλόσωμο χαφ να τον κόψει τελευταία στιγμή. Ένα λεπτό μετά, και πάλι ο Παππάς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε μισό μέτρο πάνω από το δοκάρι του Καραγκούνη. Στο 62ο λεπτό, και στην κορυφαία στιγμή του Σκουφά στο παιχνίδι, μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στο Σταμούλη, που απέναντι από τον Καραγκούνη, έκανε κακό σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο ματς, με τον Ανδρέα Παντζιαρά να κλείνει τους χώρους με τις αλλαγές του, και να μην επιτρέπει στο Σκουφά να ξανααπειλήσει ουσιαστικά, παρ' ότι απέμενε μισή ώρα αγώνα. Με τη νίκη αυτή ο Τηλυκράτης έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ ο Σκουφάς, έμεινε στους 3, έχοντας μόλις ένα γκολ σε 4 ματς.

Διαιτητής : Τσιρογιάννης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βασιλόπουλος Γιώργος - Γεωργακόπουλος Παναγιώτης

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Παπαχρήστος, Καλπακούλας, Χρηστογιάννης, Σχισμένος, Πέτσας, Βερλέκης, Παππάς, Ασπρποταμίτης, Σταμούλης (83' Θεοδωρής), Νταλάκας (77' Δήμος), Παρράς (46' Παπαγιάννης)

Τηλυκράτης (Παντζιαράς) : Καραγκούνης, Τσελάι (68' Βρεττός), Καταγής, Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Πετράκος, Περιστέρης (76' Βασίλας), Φέτσης, Γραμματικόπουλος, Γκίκα (85' Καταγής Γ.), Καλογερής (62' Κτενάς)

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΕΔΩ.