"Κλείδωσε" τη διεξαγωγή μπαράζ και ετοιμάζεται για τελικό ο Σκουφάς

Πέρασε χωρίς πρόβλημα από τον Καλόβατο ο Σκουφάς, κλειδώνοντας τη διεξαγωγή μπαράζ ανόδου, και ετοιμάζεται για το ματς Κυπέλλου με τη Δόξα το Σάββατο.

Δεν κατάφερε να κάνει ακόμα μια έκπληξη ο εξαιρετικός στο δεύτερο γύρο Ολυμπιακός Καλοβάτου, που γνώρισε την ήττα με 0-4 από το Σκουφά, που έπαιζε ματς δίχως αύριο, κλειδώνοντας τελικά τη διεξαγωγή μπαράζ στην Α' ΕΠΣΑ και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό Κυπέλλου κόντρα στη Δόξα, σε μια επανάληψη του προπέρσινου τελικού, που κατέκτησε στην παράταση. Στο 6ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους φάση, με τον Τάσσο να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ δύο λεπτά μετά, σέντρα του Δήμου έδιωξε δύσκολα ο Κατσούλας. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κάποια απανωτά κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, για να αγγίξει το 0-1 ο Σκουφάς, όταν από κόρνερ του Δήμου, ο Σχισμένος με σουτ σημάδεψε το δοκάρι. Το ίδιο δε συνέβη και τέσσερα λεπτά μετά, όταν από ωραίο γύρισμα του Δήμου από δεξιά, ο Βερλέκης έγραψε το 0-1. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά μετά σούταρε λίγο άουτ, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 35ο λεπτό, όταν από νέο κόρνερ, ο Σαλτογιάννης στην προσπάθειά του να απομακρύνει σκόραρε άθελά του για το 0-2. Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα, νέα φάση για γκολ, από κόρνερ για το Σκουφά, με το Σχισμένο να σημαδεύει λίγο άουτ με κεφαλιά.

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση, με το Μαλτέζο να κάνει το γύρισμα, τον Κυριαζή όμως να αστοχεί. Το 0-3 ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν ο Τάσσος βρήκε κάθετα τον πολύ δραστήριο Δήμο, που πλάσαρε εύστοχα. Στο 68ο λεπτό, ο Καλόβατος έχασε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όμως ο Αχιλλέας Κωλέτσος νικήθηκε σε τετ α τετ από το Μούτσιο. Στο 80ο λεπτό, ο Σκουφάς απείλησε με τέταρτο γκολ, με το Βερλέκη να αστοχεί, κάτι που δε συνέβη και στο 85', όταν έπειτα από ωραία ενέργεια του Δήμου και νέα ασίστ, ο έμπειρος χαφ διαμόρφωσε το τελικό 0-4, πριν το κρίσιμο μήνα που έρχεται, όταν και ο Σκουφάς θα παίξει τους κόπους όλης της χρονιάς.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Λάμπρου Χάρης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Κατσούλας, Τζίμας (65' Καλύβας), Σμύρης, Χατζίου, Τζώρας, Τόλης, Κωλέτσος Π., Σαλτογιάννης (70' Θεμελής Γ.), Κωλέτσος Αχ., Θεμελής Π. (70' Ράμα Αντ.), Νίκαρης (77' Μπελέρης)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Παπαγιάννης, Μπελής (70' Κομπογιάννης), Σχισμένος, Πέτσας, Θεοδωρής (65' Καρντάσι), Τάσσος (75' Μπελής Δ.), Κυριαζής, Τσαρακλημάνης (46' Μαλτέζος), Δήμος, Βερλέκης