Κέρδισε και πλησίασε την πεντάδα στον πόντο ο ΑΟ Κορφοβουνίου

Τη δύναμη της έδρας του εκμεταλλεύτηκε ο ενισχυμένος ΑΟ Κορφοβουνίου, επικρατώντας με 4-0 επί του Αστέρα Ρόκκα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι δύο λάθη της άμυνας του Αστέρα, κατάφεραν με δύο γκολ του Παπαστράτου στο 2ο και στο 12ο λεπτό, νωρίς νωρίς να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γρήγορο τέρμα αλλά ο Βαζούρας από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά ο Νίκος Μπαγιώργας δύο φορές (την πρώτη απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κίτσιος) δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Μάης με προβολή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου Βάντζου είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του ΑΟΚ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα τελείωνε οριστικά την υπόθεση νίκη, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με μία κεφαλιά του Μάη, την οποία μπλόκαρε ο Κίτσιος. Τελικά, στο 80' και έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και έδωσε την ευκαιρία στον Αλέκο Παππά πάνω από τη γραμμή να κάνει το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μεγαδούκας στο 90', έπειτα από συνεχόμενα σουτ και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, σε μία φάση όπου οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στο ξεκίνημά της για οφσάιντ.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Κοσίνας Βαγγέλης - Στούπας Χρήστος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας): Κίτσιος, Ζάμπας, Βασιλείου, Κοντοδήμας, Παππάς Α., Μπόσμος (60' Μεγαδούκας), Ντούλας, Καραντζάς, Καρίνος (86' Σούλλα), Βαζούρας (82' Τάτσης), Παπαστράτος (55' Βάσιος)

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κολιός Θ. (90' Ντέμσιας Δ.), Ντεκούλης (85' Βάντζος Ι.), Μπαγιώργας Π., Βάντζος Λ., Συγίζης, Μήλιος (90' Κολιός Α.), Μπασιάκος, Μάης, Λουάνι (70' Γκανιάτσας Χ.), Κρεμίδα, Μπαγιώργας Ν.