Κέρδισαν τον τίτλο οι Παμπαίδες του Γ.Σ. Άρτας

Ισοφαρίζοντας την ήττα τους στην Ηγουμενίτσα και εξασφαλίζοντας τον τίτλο, οι Παμπαίδες του Γ.Σ. Άρτας τελείωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για φέτος.

Με τον καλύτερο τρόπο κατέκτησε τον τίτλο το τμήμα Παμπαίδων του Γ.Σ.  Άρτας, καθώς νίκησε τον Ερμή Ηγουμενίτσας με 3-1 σετ, στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο 4/6 στο Δ.Α.Κ. Άρτας.

Πιο αναλυτικά:

Στο 1ο σετ, μέχρι τον 10ο πόντο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, όμως η αποτελεσματικότητα στην επίθεση και στο μπλοκ της τοπικής ομάδας, έδωσαν ένα ασφαλές προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Ο Μπάρμπας του Ερμή προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, όμως δεν τα κατάφερε, με τον Γ.Σ. να κατακτά το σετ με 25-19.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ, όπου ο Χουλιάρας με σωστές επιθέσεις έδωσε το  περιθώριο στον προπονητή του κ.Πορτοβάρα, να βάλει στον αγώνα και μικρότερους αθλητές. Παρόλες τις αλλαγές ο Γ.Σ. πήρε και το 2ο σετ με 25-17.

Στο 3ο σετ, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία ο Γ.Σ. πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας το στο 21-14, όμως μια σειρά από επιθετικά λάθη και λάθος εκτιμήσεις στην άμυνα, έβαλαν τον Ερμή στο τιμόνι του σετ, κατακτώντας το με 23-25, ανατρέποντας τους συσχετισμούς.

Στο 4ο σετ, η τοπική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με την εύθραυστη διαφορά των 2 πόντων μέχρι και τον 15ο πόντο(15-13). Μία σειρά από αποτελεσματικές επιθέσεις αύξησαν την διαφορά, κατακτώντας το σετ τελικά με 25-19

Χαρακτηριστικές είναι οι δηλώσεις του προπονητή του Γ.Σ. Άρτας κ. Πορτοβάρα Απόστολου στο σάιτ της ομάδας μετά το τέλος του αγώνα:

''Τα παιδιά αυτά είναι το αύριο του Αρτινού Βόλεϊ, γεννηθέντα τα περισσότερα το 2002 και αν δουλέψουν όπως πρέπει θα φτάσουν ψηλά. Δυστυχώς τα παιδιά θέλουνε πολλά παιχνίδια, περισσότερες παραστάσεις και η Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε. πρέπει να επιβάλλει στα σωματεία-δεν ξέρω με πιο τρόπο να έχουν όλες οι ομάδες τμήμα Παμπαίδων, γιατί είναι η δεξαμενή που θα φέρει μπροστά το άθλημά μας. Πολλά συγχαρητήρια και στην ομάδα της Ηγουμενίτσας που ήταν άκρως ανταγωνιστική και βέβαια πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές μου, που κλείσανε την χρονιά με επιτυχία και εύχομαι Καλό Καλοκαίρι.''

Τα σετ(3-1): 25-19, 25-17, 23-25, 25-19.

Γ.Σ. Άρτας: Χήτας, Χουλιάρας, Αθανασίου, Στόγιας, Βούλγαρης, Ρίζος, Τσελάς, Σκήπος, Σπ. Αναστασιάδης, Γ. Αναστασιάδης, Στεργιούλης, Ντάλιας.

Ερμής Ηγουμενίτσας: Κωλέτσης, Ριζάκης, Σβεντζούρης, Γούλας, Μπάρμπας, Μιχαλάς, Λάμπρου Στ., Βάσιας, Μπιτχαβάς, Κιαπές, Λάμπρου Ο., Κολιάκης.

Διαιτητής: κ. Καραγιάννης