Κατώτερη των προσδοκιών η Φιλία

Την ήττα με 0-3 γνώρισε η ομάδα της Φιλίας, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Άρτας σήμερα 15/5, με αντίπαλο τον Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας.

Χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση πήρε το δίποντο ο Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας, ισοφαρίζοντας την ήττα που είχε γνωρίσει στο παιχνίδι του Α' γύρου με 3-2.

Πιο αναλυτικά, στο 1ο σετ, η τοπική ομαδα μπήκε αποσυντονισμένη στο γήπεδο, λόγω της απώλειας της βασικής της παίκτριας Σταύρου (μαθητικές υποχρεώσεις). Έτσι η ομάδα της Φιλιππιάδας πήρε από νωρίς τη διαφορά με 04-11. Στην συνέχεια, παρά τα time out της Φιλίας, η τοπική ομάδα δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά χάρη στα πολύ καλά σέρβις της Φιλιππιάδας, χάνοντας τελικά το σετ με 12-25.

Στο 2ο σετ, η Φιλία μπήκε δυναμικά, όπου με τη Σαπλαούρα στο σέρβις έκανε το 4-0, αναγκάζοντας τον προπονητή της Φιλιππιάδας να πάρει time out.  Στη συνέχεια, η Φιλιππιάδα εκμεταλλευόμενη την επιθετική δυστοκία της Φιλίας, ισοφάρισε 04-04 και προηγήθηκε 04-05, όπου έκανε και ένα ξέσπασμα στο σέρβις φτάνοντας το σκορ στο 09-18. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Ζαγαλίκη και Σαπλαούρα στην άμυνα, δεν άλλαξε η εικόνα του σκορ με το σετ να λήγει 12-25.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ του αγώνα, όπου παρά τις προσπάθειες της Κουτσού, Οικονόμου και Καλύβα, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, με το σετ να τελειώνει 10-25.

Α.Ο. Φιλία Άρτας: Σαπλαούρα, Ζαγαλίκη, Καλύβα, Οικονόμου, Πέτσα, Δήμου, Κουτσού, Κοσμά, Καραμπίκα.

Α.Γ.Ο.Φιλιππιάδας: Κατσουλάρη, Χήρα, Παπαπάνου, Εξάρχου Π., Εξάρχου Θ., Πάνου, Κολιοκίτσου, Ζήση, Δημητρίου, Γραβάνη, Κωσταγιαννάκη.

Διαιτητές: Φωτιάδης Σωκράτης, Μπαλτατζή Χριστίνα.