"Καθάρισε" στο β' η Φλωριάδα

Χρειάστηκε να μείνει με δέκα παίχτες η Φλωριάδα, για να καταφέρει να σκοράρει στο δεύτερο μέρος και να πάρει το ματς στο Γλυκόριζο, με 0-2.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να έχουν κάποιες καλές προσπάθειες για γκολ, όμως την άμυνα της Φλωριάδας να καθαρίζει σε αρκετές περιπτώσεις την τελευταία στιγμή. Από τη μεριά της η Φλωριάδα είχε δύο κεφαλιές του Μπαλάφα, στην αρχή του αγώνα, που όμως έφυγαν άουτ. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μισού ήρθε στο ημίωρο, με τον Ντίνο Χρήστου να επωφελείται από κόρνερ του Μαργαρίτη, όμως να σουτάρει άστοχα από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, και συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό, ο Σταμούλης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, και άφησε την ομάδα του με παίχτη λιγότερο. Η Φλωριάδα δεν πτοήθηκε και μάλιστα ανέβασε την απόδοσή της, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 66ο λεπτό έφτασε και στο πρώτο γκολ, όταν μετά από πολύ ωραία ενέργεια και σουτ του Μαργαρίτη, ο Μπίζας έδιωξε, για να έρθει ο Μπαλάφας και να σκοράρει στο ριμπάουντ για το 0-1. Έξι λεπτά μετά, η Φλωριάδα τελείωσε ουσιαστικά το ματς, όταν από μπέρδεμα σε στημένη φάση, ο Μπαλάφας έγινε κάτοχος της μπάλας και έσπασε στο Νικοπολίδη που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2.  Μετά το 2ο γκολ η Φλωριάδα απέκτησε αυτοπεποίθηση και απώλεσε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της, τόσο με το Χρήστου, όσο και με το Μπαλάφα, με το τελικό 0-2 ωστόσο, να παραμένει, και τους φιλοξενούμενους να επεκτείνουν κι άλλο το νικηφόρο σερί τους. Την Τετάρτη δίνουν φιλικό παιχνίδι με τους Νέους της ΕΠΣ, στα πλαίσια της προετοιμασίας των Νέων του Σωτήρη Καλόγηρου για το παιχνίδι της φάσης των "8".

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Γκόκα Κατερίνα - Κοσίνας Βαγγέλης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπίζας, Νούτσος, Παππάς, Μανιφάβας, Δήμητσας (52' Ψυλλιάς), Τρούλλης, Ευαγγελινός, Μπαλαδήμας, Δήμος, Γκότσε, Μαλέσκος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Χρήστου Ντ., Βασιλάκης, Σταμούλης, Πέτσας, Μαργαρίτης, Νικολαϊδης, Νικοπολίδης (83' Μάρκος), Δράκος (58' Κατσαρός), Μπαλάφας, Αντωνίου (87' Μπάχα)