Καταστροφικό β' ημίχρονο και ήττα για τον ΒΑΟ

Ένα κακό β’ ημίχρονο, υποχρέωσε τον ΒΑΟ στην ήττα από τον Άκτιο Απόλλων για την 2η αγωνιστική της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Με 0/2 ξεκίνησε στο πρωτάθλημα ο Βυζαντινός, καθώς στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ ηττήθηκε στο ΔΑΚ Πρέβεζας από τον Άκτιο Απόλλων με 78-66. Η αρτινή ομάδα ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και χάρη στις σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων πήρε σημαντικό προβάδισμα, με το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει με τον πίνακα να δείχνει 27-40 υπέρ του ΒΑΟ.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και την πίεση στην άμυνα, μείωσαν τη διαφορά, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει υπέρ των φιλοξενούμενων 52-53. Οι παίκτες του Ακτίου Απόλλωνα δεν επηρεάστηκαν από την αποβολή του Ευθυμίου με δεύτερη τεχνική ποινή και συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση απέναντι στις αμυντικές προσαρμογές της ομάδας της Άρτας. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι όχι μόνο πήραν το προβάδισμα αλλά στο τέλος ανέβασαν την διαφορά στο σκορ μέχρι το τελικό 78-66.

Διαιτητές: Ζέρβας - Γαλήνας

Δεκάλεπτα: 15-23, 27-40, 52-53, 78-66

Άκτιος Απόλλων (Παπαμιχαήλ): Γάκης 17, Ράπτης 2, Σιάρκος, Ρίππης, Κιτσαντάς 18(4), Τζάλλας 5(1), Σκαμνέλος 11(1), Παπαμιχαήλ 9, Γκόπης 2, Ευθυμίου 11, Αργυρός 2, Βουκελάτος