Καταπληκτικός ο Καραϊσκάκης, νίκησε άνετα τον Αιγινιακό

Πραγματοποιώντας ακόμα μια θαυμάσια εμφάνιση, ο Καραϊσκάκης επιβλήθηκε του Αιγινιακού με 2-0.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Καραϊσκάκης, που επιβλήθηκε ολοκληρωτικά μέσα στο γήπεδο του Αιγινιακού, και επικράτησε με το φτωχό, με βάση την εικόνα του αγώνα 2-0. Η αρτινή ομάδα με τη νίκη αυτή απομακρύνεται πλέον πάρα πολύ από τη ζώνη κινδύνου, και θα παίξει χωρίς άγχος για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην εξαιρετική πρώτη της χρονιά στις επαγγελματικές κατηγορίες. Η πρώτη φάση του ματς ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Ψιάνος έκανε ωραίο γύρισμα στην καρδιά της περιοχής για το Λουκίνα, που μπερδεύτηκε και έκανε άσχημο τελείωμα. Ένα λεπτό μετά, ο Λουκίνας βρήκε ωραία κάθετα το Μακρίδη, που κόπηκε οριακά σε κόρνερ, μόλις επιχείρησε να πλασάρει στο τετ α τετ. Στο 19ο λεπτό η αρτινή ομάδα απείλησε εκ νέου, με τον Παπανίκου να κλέβει την μπάλα και να δοκιμάζει δυνατό σουτ, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τόλιου. Ο Καραϊσκάκης πολιορκούσε την άμυνα του Αιγινιακού, χωρίς όμως να δημιουργεί τη μεγάλη φάση, έχοντας ένα καλό σουτ του Μακρίδη στο 27' που έφυγε άουτ. Στο 39ο λεπτό, από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μακρίδη, ο Καραγιαννίδης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κάπου κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό πριν τα 45', ο Χούσος βρήκε τον Κυριάκη στα δεξιά, που έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Λουκίνας νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο στον αέρα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, φεύγοντας ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τόλιου. Στις καθυστερήσεις, ο Καραϊσκάκης είχε δυο στημένες φάσεις, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, και στο 49ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν από ωραία ενέργεια του Λουκίνα, η μπάλα έφτασε στο Μακρίδη που στόπαρε και επιχείρησε εντυπωσιακό ψαλίδι, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 51ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη και σέντρα του Παπανίκου, ο Λουκίνας σκόραρε, με το β' βοηθό, ωστόσο να σηκώνει τη σημαία ακυρώνοντας το γκολ ως οφσάιντ, σε μια πολύ δύσκολη φάση. Ο Λουκίνας πλησίασε στο γκολ και το 53', όταν δοκίμασε εξαιρετικό πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και σταμάτησε στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού του Τόλιου. Στο 60', ο Μπεκατώρος έκανε εκπληκτική μπαλιά σαράντα μέτρων για το Δημητριάδη στην πλάτη της άμυνας, που έκανε φοβερό κοντρόλ, όμως δεν πλάσαρε αμέσως και κόπηκε τελευταία στιγμή. Στο 64ο λεπτό, ο πολύ ανεβασμένος στο δεύτερο γύρο, Μακρίδης, έκανε ωραία σέντρα, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στο Μακρή, που ολομόναχος βρήκε την μπάλα με το μηρό, όμως σε σχεδόν κενή εστία την έστειλε πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Το γκολ που άξιζε η αρτινή ομάδα, σημειώθηκε στο 73ο λεπτό, όταν μετά από καταπληκτική ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στον Παπανίκου, που με μια ακόμη σέντρα ακριβείας στο φετινό Πρωτάθλημα, βρήκε στην καρδιά της περιοχής το Λουκίνα, που με φοβερό εναέριο σουτ, σημείωσε ένα γκολ που κυνήγησε σήμερα, γράφοντας το 1-0. Στο 81ο λεπτό, η νίκη για τον Καραϊσκάκη κλείδωσε, όταν από πολύ όμορφη προσποίηση του Δημητριάδη, που άνοιξε το γήπεδο και βρήκε το Μακρίδη, ο τελευταίος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Χούσος με σκαστό πλασέ, νίκησε τον Τόλιο, για το 2-0. Τρία λεπτά μετά, από νέα εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των παικτών του Σάκη Παπαβασιλείου, που κατά διαστήματα έπαιξαν πραγματικά ποδόσφαιρο αξιώσεων, ο Ψιάνος, έσπασε στο πέναλτι στο Χούσο, που πλάσαρε δίπλα από την εστία του Τόλιου. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να κάνουν κατοχή της μπάλας, και το παιχνίδι να τελειώνει με τον κόσμο να χειροκροτεί μια ακόμα μεστή και ποιοτική εμφάνιση των γηπεδούχων, που έβαλαν σε σοβαρό πλέον κίνδυνο υποβιβασμού τον Αιγινιακό, μια ομάδα που πριν λίγα χρόνια τους είχε στερήσει την άνοδο μέσα στο ίδιο γήπεδο.

Γκολ : Λουκίνας 73', Χούσος 81'

Κίτρινες : Κυριάκης, Μπεκατώρος / Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τσολακίδης, Σοφιάνης, Σιαζιτζόγλου, Λιόλιος

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Μαρκαντωνάτος Γιώργος (Ηλείας) Βοηθοί : Καραλής Γιάννης (Ηλείας) – Τσιλίκας Νίκος (Αιτ/νίας) 4ος : Τάσης Γιώργος (Ηπείρου)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος (71' Κουσίδης), Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Χούσος (84' Ευαγγέλου), Κυριάκης (55' Δημητριάδης), Μακρής, Λουκίνας, Ψιάνος, Μακρίδης

Αιγινιακός (Νικολαϊδης) : Τόλιος, Προσκυνητόπουλος, Σιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Αντωνιάδης (13' λ.τρ. Ανδρικόπουλος), Γκατσολάρι, Πέριτς (82' Μπιλάλι), Τοπαλίδης (75' Τσολακίδης), Παπαδόπουλος, Σοφιάνης