Καταιγιστικός ο Καραϊσκάκης κόντρα στον Αιγινιακό!

Την περσινή δουλεμένη και επικίνδυνη ομάδα αρχίζει να θυμίζει ο Καραϊσκάκης, που σκόρπισε με 4-0 τον Αιγινιακό.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραϊσκάκης, που δείχνει να αφήνει πίσω τις άσχημες εμφανίσεις, σημειώνοντας δεύτερη νίκη μέσα σε λίγες μέρες, αυτή τη φορά εμφατικά, κόντρα στον Αιγινιακό με 4-0. Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης επέλεξε σχήμα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, και τρεις κεντρικούς χαφ, θωρακίζοντας τον άξονα στην άμυνα και τη μεσαία γραμμή, και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Άλεξιτς και Κάκκο που αναστάτωσαν την άμυνα του Αιγινιακού, οδήγησε τον Καραϊσκάκη σε ευρεία νίκη, χωρίς περιθώρια αμφισβήτησής της. Η αρτινή ομάδα μπήκε δυνατά και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη φάση της στο παιχνίδι, μόλις στο 2ο λεπτό, όταν από κακή απομάκρυνση της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Ψιάνος με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιόζη, για το 1-0. Στο 13ο λεπτό, οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, όταν ο Άλεξιτς βρέθηκε στο έδαφος στην περιοχή, σε μία δύσκολη φάση.

Στο 21ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ σαν κοντινό κόρνερ, ο Χρούσιελ βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του έφυγε ψηλά. Στο 22ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης που πάταγε καλύτερα στο γήπεδο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν από βαθιά μπαλιά του Μασούρα, στην πλάτη της άμυνας, ο Κάκκο έσπασε το οφσάιντ, βγήκε απέναντι από τον Καραγκιόζη, και τον πλάσαρε άψογα, για το 2-0. Στο 32ο λεπτό, ο Παναγιώτου αντικαταστάθηκε από τον Καψάλη καθώς ο Αρτινός αριστερός μπακ φάνηκε να τραυματίζεται στο γόνατο, έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος, και όλοι εύχονται να μην έχει κάτι σοβαρό. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με το 2-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης μπήκε και πάλι δυνατά, με τον Ψιάνο στο 47' να κλέβει από το Λάσκαρη, να αλλάζει με τον Κάκκο, όμως τη σέντρα του να κόβεται τελευταία στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι τραβιόντουσαν συχνά για οφσάιντ, και στο 50ο λεπτό, ο Άλεξιτς το έσπασε για ακόμα μια φορά, σέντραρε πολύ ωραία στον Κάκκο που απέναντι από τον Καραγκιόζη δεν τελείωσε τη φάση με μία, αλλά προτίμησε να κοντρολάρει και η ευκαιρία χάθηκε. Η πίεση της αρτινής ομάδας απέδωσε καρπούς στο 53ο λεπτό, όταν ο Χούσος άνοιξε ωραία στον Κάκκο αριστερά, εκείνος έκανε ιδανικό γύρισμα στην πλάτη των αμυντικών, και ο Άλεξιτς με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Καραγκιόζη για τρίτη φορά, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του Καραϊσκάκη, και γράφοντας το 3-0.

Στο 56', οι φιλοξενούμενοι είχαν μια υποψία ευκαιρίας με κεφαλιά του Δούμτσιου που έφυγε αρκετά άουτ, για να έρθει το 4-0 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν από γύρισμα με τη μία του Παπανίκου από δεξιά, και πολύ κακή εκτίμηση της φάσης από τον Τοπαλίδη, που ουσιαστικά έστρωσε την μπάλα στον Κάκκο, ο επιθετικός του Καραϊσκάκη, με κοντινό πλασέ σημείωσε το δεύτερό του τέρμα στο ματς. Στο 64ο λεπτό, ο Δούμτσιος εκτέλεσε απευθείας φάουλ που έλεγξε ο Στεφανάκος, αφήνοντας την μπάλα να φύγει άουτ. Στο 86' σε μια από τις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού, ο Πέριτς έκανε επικίνδυνο γύρισμα από δεξιά, με το Στεφανάκο να αποσοβεί με τα πόδια τον κίνδυνο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το γκολ της τιμής, και την άμυνα του Καραϊσκάκη να ανταποκρίνεται χωρίς πρόβλημα, κρατώντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το "μηδέν".

Γκολ : Ψιάνος 2', Κάκκο 22',60', Άλεξιτς 53'

Κίτρινες : Μασούρας, Καψάλης / Μαρκόβσκι, Στάνιτς

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Καραντώνης Δημήτρης (Ημαθίας)  Βοηθοί : Βογιατζής Λευτέρης (Καρδίτσας) – Τυριακίδης Νίκος (Μακεδονίας)  4ος : Ανδριανός Κωνσταντίνος (Αχαϊας)

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου (32' λ.τρ. Καψάλης), Καπίας, Χρούσιελ, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Άλεξιτς (75' Γυφτοκώστας), Ψιάνος, Κάκκο (66' Παπαδόπουλος)

Αιγινιακός (Γιονούζ) : Καραγκιόζης, Ορφανίδης (46' Ζήσης), Τοπαλίδης, Πετρούσης, Στάνιτς, Λάσκαρης (63' Ζαννάκης), Πολύζος, Μαρκόβσκι, Παπαδόπουλος (46' Δούμτσιος), Πέριτς, Πιαστόπουλος