Κακή ήττα εντός έδρας για την Αναγέννηση από το Σκουλικάδο (pics)

Σε ένα ματς, που η αποβολή του Αναστασιάδη της στοίχισε, η Αναγέννηση ηττήθηκε με ανατροπή από τον Εθνικό Σκουλικάδου, με 1-2.

Μια ήττα που δεν τη βοηθάει για τη μετέπειτα πορεία της στο Πρωτάθλημα, καθώς είναι η δεύτερη εντός έδρας, στα τρία ματς που έχει δώσει έως τώρα, γνώρισε η Αναγέννηση από τον Εθνικό Σκουλικάδου, που την προσπέρασε στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του κου Γιούργα από την Κέρκυρα, που άφησε το πολύ δυνατό παιχνίδι των παικτών του Εθνικού, ωστόσο απέβαλε τον Αναστασιάδη για σκληρό μαρκάρισμα, αφήνοντας την Αναγέννηση με δέκα, κάτι που άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Η "Α" ευτύχησε μετά από ένα στείρο δεκάλεπτο να προηγηθεί σχετικά νωρίς, με τον Αναστασιάδη να εκμεταλλεύεται στο 11ο λεπτό, ασυνεννοησία του Χατζηλάρι με την άμυνά του, και με γυριστό σουτ να γράφει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, και στο 23' απείλησαν με τον Καρδάρη να σουτάρει από καλή θέση στην περιοχή, όμως τον Μπακόλα να διώχνει δύσκολα με γροθιές. Στο 28ο λεπτό, ο Ντε Μόρα απείλησε με συρτό σουτ που πέρασε άουτ, για να φτάσουν κοντά στο γκολ οι του Εθνικού στο 35', όταν μετά από φαόυλ του Νικολακόπουλου, ο Μουστά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μπακόλας πρόλαβε τελευταία στιγμή το Δαδάκο, που έβγαινε σε θέση τετ α τετ.

Στην επανάληψη, η είσοδος των Μαρούδα και Τσουκαλά έμελλε να αλλάξει την ιστορία του αγώνα, με τον πρώτο να απειλεί στο 47' τον Μπακόλα που το σταμάτησε, ενώ στην κόντρα ο Παπακίτσος σούταρε άστοχα. Όπως γράψαμε και νωρίτερα, στο 52ο λεπτό αποβλήθηκε ο Αναστασιάδης, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες και επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ψάξουν με μεγαλύτερη ευχέρεια το γκολ. Αυτό ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Νικολακόπουλου, ο Μαρούδας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Η έτερη αλλαγή του κου Καραμαλίκη, ο Τσουκαλάς, έγραψε το 1-2 στο 67ο λεπτό, με προβολή μετά από νέο κόρνερ, με την "Α" παρ' ότι με παίκτη λιγότερο να δέχεται δύο γκολ από στημένες μπάλες. Στο 69ο λεπτό, ο Μαρούδας δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς από θέση τετ α τετ, ενώ και στο 75ο λεπτό, ο Μπακόλας σταμάτησε δύσκολα το σουτ του Μεταξά. Η Αναγέννηση προσπάθησε στα τελευταία λεπτά με τη είσοδο του Δημητρέλλου να γίνει πιο επιθετική, και είχε δύο σουτ του Σκανδάλη στο 90', που πέρασαν όμως χωρίς να προκύψει κάτι σοβαρό. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι στο Δημητρέλλο, με τον κο Γιούργα όμως να δείχνει "παίζετε" και το ματς να λήγει με ήττα για την ομάδα της πόλη μας.

Διαιτητής : Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί: Μίχος (Κέρκυρας) - Σάτκλιφ (Κέρκυρας)  Παρατηρητής: Δράκος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Μπόκος (78' Δημητρέλος), Τσελά (65' Κωστάκης), Μυσιούδης, Παπαρούνης, Γούλας, Ντε Μόρα (65' Παπακίτσος Αλ.), Μανιώτης, Παπαδόπουλος (57' Σκανδάλης), Αναστασιάδης, Παπακίτσος Δ.

Εθνικός Σκουλικάδου (Καραμαλίκης) : Χατζηλάρι, Νικολακόπουλος, Γκέρσιν, Λιβέρης, Μουστά, Μπλάτσιος, Κακολύρης (46' Τσουκαλάς), Τραγουδάς, Δαδάκος (46' Μαρούδα), Καρδάρης (84' Πλέσσας), Μεταξάς