Κακή εμφάνιση και ήττα στη Λάρισα για τον Καραϊσκάκη

Δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων του αγώνα, με τον Απόλλωνα Λάρισας, ο Καραϊσκάκης, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Μια εμφάνιση που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα, πραγματοποίησε ο Καραϊσκάκης, στην έδρα του ουραγού, Απόλλωνα Λάρισας, που όμως έχει ένα αξιόλογο ρόστερ, που απαρτίζεται από παίχτες διεθνείς, με πλούσιο παλμαρέ και εμπειρίες. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, και έφτασαν σε μια καθαρή νίκη με 3-0, που αποτυπώνει και την εικόνα του σημερινού παιχνιδιού. Στο 10ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης είχε την πρώτη τελική, με το Μαραθωνίτη να κοντράρεται στο σουτ που επιχείρησε από τα όρια της περιοχής, για να μπλοκάρει ο Αστράς. Στο 26ο λεπτό, ο Δούμτσιος, σούταρε ψηλά εκτός περιοχής, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Σκούπρα απάντησε με ωραία ενέργεια, και σουτ, που σταμάτησε στο Σοϊλεμέζογλου. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαιναν στο γήπεδο, και στο 39ο λεπτό, είχαν εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γιάκου, που πέρασε λίγο άουτ. Στο 42ο λεπτό, ήρθε το 1-0, όταν ο Μπαλογιάννης βρήκε με φάουλ στην περιοχή το Μόρα, που πήρε την κεφαλιά, ο Σοϊλεμέζογλου είχε απάντηση, όμως ο Κλάους Αθανασιάδης, στην επαναφορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας έψαξε και δεύτερο γκολ άμεσα, όμως ο γκολκίπερ του Καραϊσκάκη έβγακε δύσκολα το δυνατό σουτ του Γιάκου από το ημικύκλιο, στο 45', ενώ και το σουτ του Μπαλογιάννη στις καθυστερήσεις, πέρασε ψηλά.

Στην επανάληψη, πριν καλά προλάβει να μπει στο ματς ο Καραϊσκάκης, και να διεκδικήσει κάτι από αυτό, δέχτηκε και δεύτερο γκολ, όταν σε μια αδράνεια της άμυνας αλλά και των μέσων του, ο Μπάμπης έμεινε εντελώς αμαρκάριστος στο ημικύκλιο, σούταρε με όλο το χώρο και το χρόνο δικό του, και με ζυγισμένο ευθύβολο σουτ, νίκησε το Σοϊλεμέζογλου, γράφοντας το 2-0. Οι νικητές προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τη φυσιολογική άνοδο του Καραϊσκάκη στο γήπεδο, και έβγαιναν επικίνδυνα στην κόντρα. Στο 56' ο Σοϊλεμέζογλου έδιωξε σωτήρια παράλληλο γύρισμα, ενώ τρία λεπτά μετά, και έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία, ο Λίταινας από τα πέντε μέτρα και σχεδόν σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 70ο λεπτό, ο Κλιγγόπουλος, που μπήκε ορεξάτος στο ματς σούταρε στα σώματα, για να έρθει το 3-0, στο 78ο λεπτό, όταν μετά από τραγικό λάθος του Παπανίκου, που έχασε την μπάλα από τον Μπαστιάνο, ο τελευταίος έφτασε απέναντι από το Σοϊλεμέζογλου, και πλάσαρε άψογα από πάνω του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο 85ο λεπτό, ο Σοϊλεμέζογλου αντέδρασε σωστά σε σουτ του Λίταινα από το πέναλτι, ενώ η μόνη τελική του Καραϊσκάκη πριν τη λήξη του ματς και μετά το 3-0, ήρθε στο 92', με ένα κακό σουτ του Γαλεάδη από θέση πλάγια να περνά άουτ.

Γκολ : Αθανασιάδης 42', Μπάμπης 46', Μπαστιάνος 78'

Κίτρινες : Ρουμπάγκουκα, Φαν Ίπερεν, Γαλεάδης

Διαιτητής : Πουλικίδης (Δράμας)  Βοηθοί : Καραγιάννης (Θράκης) - Κηλικιώτης (Ξάνθης)  4ος : Ψυχούλας (Βοιωτίας)  Παρατηρητής : Κωστούδης (Μακεδόνιας)

Απόλλων Λάρισας (Τσακμακίδης) : Αστράς, Σκούπρα, Μόρας (84' Γκόλιας), Καρρίκι, Μπούσης, Μπάμπης, Λίταινας (86' Καμπέρης), Μπάλλας (86' Χατζητερζόγλου), Μπαλογιάννης (62' Μπαστιάνος), Γιάκος, Αθανασιάδης (84' Νύκταρης)

Καραϊσκάκης (Αργυρίου) : Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου, Θεολόγου, Φαν Ίπερεν (75' Ρούνεϊ), Τάμπας, Λόβριτς, Ρουμπάγκουκα (60' Κλιγγόπουλος), Δερμιτζάκης (60' Κορέλας), Μαραθωνίτης (46' Γυφτοκώστας), Μπεκατώρος (21' λ.τρ. Γαλεάδης), Δούμτσιος