Ήττες απέναντι στα φαβορί για τα τμήματα βόλεϊ του Αχιλλέα

Αναμενόμενες ήττες και για τις δύο ομάδες βόλεϊ του Αχιλλέα Νεοχωρίου που αντιμετώπισαν τα αδιαφιλονίκητα φαβορί για την κατάκτηση των πρωταθλημάτων Κ18.

Ακολουθούν τα ρεπορτάζ από τον Αχιλλέα Νεοχωρίου:

K18 Αχιλλέας Νεοχωρίου  - K18 ΑΟ Πρέβεζας  0-3

Οι αθλητές μας επηρεασμένοι από το πνεύμα των διακοπών, την απουσία λόγω τραυματισμού του Νάσο και με ελάχιστες προπονήσεις λόγω του πολικού ψύχους που επικρατούσε την τελευταία βδομάδα παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και για δύο σετ έδειχναν να κάνουν αγγαρεία στο γήπεδο- να βγάλουν την υποχρέωση μη ιδρώνοντας καθόλου την φανέλα. Λογικό ήταν ο Α.Ο. Πρέβεζας να κατακτήσει τα σετ 25-11, 25-10. Μάλιστα στο 1ο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 10-10 όταν και η ομάδα του Ρούσσου με πρωταγωνιστή τον γιο του Βαγγέλη, τρέξανε ένα σερί 10-0 και πήρανε εύκολα το σετ.
Στο 3ο σετ ο προπονητής μας ανακάτεψε την τράπουλα έριξε στο παιχνίδι τον ανέτοιμο και χωρίς προπονήσεις Κιόρρη και οι αθλητές μας ξύπνησαν δείχνοντας μέρος των δυνατοτήτων τους. Ντέρμπι καθ΄όλη την διάρκειά του το σετ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τρία δικά μας λάθη στο τέλος. Ενώ προηγηθήκαμε 22-21 με άσσο του Σκούρτη, ο ίδιος πάτησε γραμμή στο επόμενο και με δύο λάθος θέσεις ο Α.Ο. Πρέβεζας πήρε το σετ 25-23 και την νίκη με 3-0 σετ. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Βαγγέλης Ρούσσος, πραγματικά μια ομάδα μόνος του, ενώ για την ομάδα μας ο Σάνη ήταν αυτός που ξεχώρισε.
Ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας παρά την ήττα έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδος στο τρίτο σετ λέγοντας χαρακτηριστικά: «Πρέπει να αποβάλλουμε τον φόβο, να παίξουμε πιο ελεύθερα γιατί με ομάδες όπως η Πρέβεζα πάντα κερδίζεις ακόμη και στην ήττα. Επίσης πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε τον αντίπαλο και να είμαστε συγκεντρωμένοι κάτι που δεν είχαμε σήμερα. Όμως υπάρχουν ελαφρυντικά γιατί είμαστε ακόμη στην αρχή του ταξιδιού και θέλουμε πολύ δουλειά, μαθαίνοντας παιχνίδι με παιχνίδι. Επίσης πρέπει να καταλάβουν οι αθλητές μου ότι δεν υστερούν σε τίποτα από τους αντιπάλους, ΠΙΣΤΗ και μόνο ΠΙΣΤΗ στις δυνατότητές τους».

Κ18 ΠΑΣ Γιάννινα - Κ18 Αχιλλέας Νεοχωρίου  3-0

Ανώτερος ο ΠΑΣ από την αρχή επέβαλε το ρυθμό του και μας υποχρέωσε σε ήττα με 3-0 σετ. Το όνομα και η εμπειρία του αντιπάλου συνέβαλαν στα μέγιστα οι αθλήτριές μας να μπουν φοβισμένα στο παιχνίδι, να μην βγάζουν πράγματα που κάνουν στις προπονήσεις, παρά τις προσπάθειες του προπονητή μας που σε όλα τα σετ άλλαζε συνεχώς σχήματα, μήπως και ξυπνήσουν. Μάταια όμως με τον ΠΑΣ εύκολα να παίρνει την νίκη και το τρίποντο, κερδίζοντας τα σετ 25-11, 25-12, 25-12.
Ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας είπε: Θέλαμε να δείξουμε ένα καλύτερο πρόσωπο αλλά δεν τα καταφέραμε σήμερα. Ο ΠΑΣ είναι μια έμπειρη ομάδα με αθλήτριες που έχουν κερδίσει πολλά μετάλλια και με συμμετοχές σε τελικούς Πανελληνίων πρωταθλημάτων και δεν μας επέτρεψε ποτέ να μπούμε στο παιχνίδι. Εμείς συνεχίζουμε την δουλειά μας, μαθαίνουμε μέρα με την μέρα, τέτοια παιχνίδια μόνο κέρδος είναι και ας μην ξεχνάμε ότι αυτό ήταν το τρίτο μας επίσημο παιχνίδι».

Κ18 Αχιλλέας Νεοχωρίου (Πορτοβάρας): Κωστακιώτη, Πορτοβάρα, Μαλτέζου, Πατρόζου, Παπασιώζου, Γκλάβα, Ρίζου λ./ Κατσίμπρα, Ράπτη, Παππά λ., Αθανασίου, Μπαλάτσα