Ήττα του Καραϊσκάκη στην Καλαμαριά, 2-1 ο Απόλλων Πόντου

Ο Απόλλων Πόντου νίκησε 2-1 τον Καραϊσκάκη στην Καλαμαριά για την 27η αγωνιστική της Football League.

Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά δείχνοντας ότι μοναδικός τους στόχος ήταν η νίκη. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι άνηκε στην αρτινή ομάδα, με τον Καπία στο 23o λεπτό να εκτελεί απευθείας κερδισμένο φάουλ σε καλό σημείο με το αριστερό, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Πολίτη. Το σκορ όμως άνοιξαν οι γηπεδούχοι τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Σουντουρά τρύπησε την άμυνα και με άψογο πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μέλκα για το 1-0. Ο Καραϊσκάκης στη συνέχεια είχε και νέο δοκάρι, οριζόντιο αυτή τη φορά έπειτα από σέντρα σουτ του Βουκμίροβιτς, για να απειλήσει ξανά ο Απόλλωνας στο 36ο λεπτό, με τον Κυβελίδη να σουτάρει και τον Μέλκα με τα ακροδάχτυλα να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ και έπειτα από αδράνεια της άμυνας, ο Βλάχος από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Στο 39’ ο πιο δραστήριος παίκτης της αρτινής ομάδας στο α’ ημίχρονο, Βουκμίροβιτς, είχε ένα καλό σουτ το οποίο όμως εξουδετέρωσε ο Πολίτης. Στο 43ο λεπτό, ο Απόλλων Πόντου έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Κυβελίδης ήταν αυτή τη φορά που έφυγε στην πλάτη της άμυνας από τα αριστερά, αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Χασομέρη, και με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη και στο 57ο λεπτό, η αρτινή ομάδα κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Άλεξιτς ανατράπηκε από τον Αγτζίδη, με τον διαιτητή Τσακαλίδη να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Τζιώρας που ανέλαβε την εκτέλεση κατάφερε να νικήσει τον Πολίτη που αν και έπεσε σωστά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 2-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως εκτός από τη δυνατή βροχή που ξέσπασε στο τελευταίο εικοσάλεπτο και δυσχέραινε τις προσπάθειες τους, έπρεπε να τα καταφέρουν και με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 76ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Χούσος, με τον Χαραλαμπίδη να έχει ολοκληρώσει όμως από νωρίς τις τρεις αλλαγές του. Στο 82ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, όμως το σουτ του Σουντουρά από τα όρια της περιοχής χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα. Τελικά, στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Απόλλωνα να κρατάει εύκολα στο υπέρ του 2-1 και να πετυχαίνει μία νίκη που τον κρατά σε κοντινή απόσταση από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ για την άνοδο στη  Super League, σε αντίθεση με τον Καραϊσκάκη που είδε την Κέρκυρα και τη Δόξα Δράμας να τον προσπερνούν και τον Ηρακλή να μειώνει την απόσταση στους 2 βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)  Βοηθοί: Γούτας (Χαλκιδικής) - Κοκμοτός (Δωδεκανήσου)  4ος: Πουλικίδης (Δράμας)

Γκολ: Σουντουρά 26’, Κυβελίδης 43’ / Βουκμίροβιτς 57’ (π)

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Τσουμάνης (46’ Αγτζίδης), Βλάχος, Σαμαράς, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Μπάμπης (90’ Θεολόγου), Σουντουρά, Μπρίτο, Χασομέρης, Κυβελίδης (84’ Δημητριάδης)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Παντίδος, Καπίας (52’ Καψάλης), Παναγιώτου, Ψιάνος (46’ Χούσος), Βουκμίροβιτς, Κάκκο (46’ Ροντρίγκεθ), Άλεξιτς, Τζιώρας