Ήττα στο Βόλο για την ΑΕ Δόξας Πύρρου για το Κύπελλο

Την ήττα γνώρισε στο Βόλο από τον τοπικό Αλμυρό, η ΑΕ Δόξας Πύρρου, για την Α' φάση του Κυπέλλου.

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Αλμυρό, για την 2η αγωνιστική της Α' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος η ΑΕ Δόξας Πύρρου, γνωρίζοντας την ήττα με 88-69 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Η αρτινή ομάδα δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις στην περιφερειακή άμυνα, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 18 τρίποντα, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, απέναντι στα 6 της ΑΕΔΠ. Η ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε πάρα πολύ καλά, ξεφεύγοντας και με 9 πόντους, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, και στο δεύτερο μισό να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι. Για την ΑΕΔΠ ξεχώρισαν οι Μπάλλας και Ίλιτς με 19 και 16 π. αντίστοιχα, ενώ για τον Αλμυρό, οι Λάππας, Κοντοστάθης, Μασούρας και Πολίτης είχαν 61 π. με 15 τρίποντα!

Διαιτητές: Δικταπανίδης - Αγραφιώτης Β. - Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 18-22, 43-39, 67-52, 88-69

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 12(4), Λαππάς 24(5), Μαμούρας 4, Μασούρας 11(3), Κανατούλας, Μυλωνάς 6(2), Ξηρομερήσιος, Βαλαμούτης 9(1), Πολίτης 14(3), Πελεκούδας 8

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 6(1), Γυφτοκώστας 3(1), Ξιούρας 4(1), Πρίφτι, Μπαρτζώκας 6(1), Βασιλείου, Δόνος, Μπάλας 19, Θώδης 9, Ίλιτς 16(1), Σταυρόπουλος 7(1)