Ήττα στο Καναλάκι από τον ανώτερο Αχέρωντα για την Αναγέννηση

Φιλική ήττα με 2-0 γνώρισε στο Καναλάκι η Αναγέννηση, από τον ανώτερο στο σημερινό ματς, Αχέρωντα.

Φιλικό ματς έδινε σήμερα στο Καναλάκι η Αναγέννηση, κόντρα σε έναν από τους κύριους αντιπάλους της τη νέα σεζόν, τον τοπικό Αχέρωντα, ενώ αύριο (7/9) αντιμετωπίζει στις 5:30 στο Θεσπρωτικό τον Κεραυνό. Η αρτινή ομάδα, αν και είχε κάποιες φάσεις τις οποίες θα μπορούσε να είχε κάνει γκολ, αντιμετώπισε έναν αντίπαλο που ήταν ανώτερος σήμερα στο γήπεδο, και ηττήθηκε με 2-0. Στο 4ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος μετά από σέντρα του Θεοδώρου σούταρε λίγο άουτ, για να απαντήσει στο 11' ο Αχέρων, όταν από πάσα του Τάτση, ο Ντόκος αστόχησε από κοντά. Ένα λεπτό μετά, ο Εμβραϊζόγλου βρήκε με τη σειρά του τον Ντόκο, που αυτή τη φορά δε λάθεψε και έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι πάταγαν καλύτερα και στο 16ο λεπτό, ο Σχισμένος έκοψε τελευταία στιγμή, προ του Νικολάου, που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Στο 18ο λεπτό, το σουτ του Κυριάκη σταμάτησε στον Πατσιούρα, ενώ στο 30ο λεπτό, ο Αρτινός εξτρέμ νικήθηκε εκ νέου από τον Πατσιούρα σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Στο 39ο λεπτό, στη μεγαλύτερη φάση της Αναγέννησης, ο Γκολάκου σούταρε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στο Σιδηρόπουλο που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να βρει εστία και αστόχησε.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς ισορρόπησε, όμως ο Αχέρων είχε και πάλι τις φάσεις, με τον Ντόκο στο 53ο και το Βασιλάκη στο 58ο λεπτό να αστοχούν. Στο 60ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος είχε άστοχη κεφαλιά, για να έρθει το 2-0 τρία λεπτά αργότερα, όταν και πάλι ο Ντόκος στόπαρε και κεραυνοβόλησε τον Πατσιούρα, διπλασιάζοντας τα τέρματά του. Ο Αχέρων έψαξε και τρίτο γκολ, όμως στο 65' η κεφαλιά του Φράγκου έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, μετά από εξαιρετικό σλάλομ ο Κωνσταντίνου σούταρε λίγο έξω. Στο τελευταίο 20λεπτο οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό, με την Αναγέννηση να φεύγει ηττημένη για δεύτερο σερί ματς από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής: Φίτσας Β. Βοηθοί: Φίτσας Γ. - Καούρης

Αχέρων Καναλακίου (Τζιάρρας) : Κωνσταντάκος, Ζδράβος, Τάτσης, Φράγκος, Βασιλάκης, Μανιώτης, Αναστασιάδης, Εμβραϊζόγλου, Κυριάκης, Ντόκος, Νικολάου
έπαιξαν και οι : Πότσης, Βασιλειάδης, Αντωνόπουλος, Λιάπης, Κωνσταντίνου, Μόκου

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Θεοδώρου, Φωλίνας, Σχισμένος, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Γκολάκου, Χούσος, Σιδηρόπουλος, Σκανδάλης, Μπότσαρης
έπαιξαν και οι : Χεμπέγια, Παπακίτσος Δ., Παπακίτσος Αλ., Μήτσιος, Παππάς, Ροβίνας, Καλούδης, Αρτέμης, Μαλτέζος, Πέτσας, Μπόκος Γ., Παπαρούνης

*Θα υπάρξει πλούσιο φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι, καθώς και βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές.