Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Α.Ο. Φιλία Άρτας

Την ήττα γνώρισε η Φιλία από τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 σετ, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που εκτυλίχθηκε στα Γιάννενα.

Αν και είχε τις Σαπλαούρα και Ζαγαλίκη σε πολύ μεγάλη μέρα, η Φιλία δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηρακλή Ιωαννίνων, χάνοντας με 3-2 σετ στα Γιάννενα. Πιο αναλυτικά:

Στο 1ο σετ, οι 2 ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι, έχοντας ως συνέπεια να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ (12-10, 18-20). Όμως η Φιλία, έχοντας τη Σαπλαούρα να δίνει λύσεις, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, πήρε το σετ δύσκολα με 23-25.

Αλλαγή σκηνικού στο 2ο σετ, με τις ομάδες να είναι δίπλα δίπλα στο σκορ (10-08), όμως με ένα ξέσπασμά του Ηρακλή στο σέρβις, σε συνδυασμό με την επιθετική ολιγωρία της Φιλίας, ο  Ηρακλής πήρε μεγάλο προβάδισμα, κατακτώντας εύκολα το σετ με 25-14.

Στο 3ο σετ, στο ίδιο έργο θεατές. Πολλά χαμένα σέρβις και επιθετική δυστοκία της Φιλίας, έφεραν πιο κοντά τον Ηρακλή στην κατάκτηση του σετ. Time out  για την Φιλία στο 07-13 και 18-22, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το σετ να τελειώνει υπέρ του Ηρακλή με 25-19.

Στο 4ο σετ του παιχνιδιού, κρίσιμο και για τις 2 ομάδες, η θέληση των ομάδων για τη νίκη ήταν φανερή. Η ομάδα των Ιωαννίνων με απλό αλλά αποτελεσματικό παιχνίδι, είχε το προβάδισμα μέχρι τα μισά του σετ (16-12). Το πιεστικό σέρβις της Ζαγαλίκη όμως. αποδιοργάνωσε την υποδοχή των γηπεδούχων, μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά. Προς το τέλος του σετ, ενώ οι ομάδες ήταν ισόπαλες 21-21, η Σαπλαούρα έδινε επιθετικές λύσεις για την Φιλία, όμως μια κρίσιμη άμυνα της Ζαγαλίκη και ακόλουθο λάθος του Ηρακλή, έδωσε το σετ στην ομάδα της Φιλίας με 25-27, ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 2-2.

Στο tie break του αγώνα, η Φιλία με τη Σταύρου να βγάζει πολύ καλές άμυνες και τις Καλύβα, Οικονόμου να μην κάνουν λάθος επιθετικά, πήρε το προβάδισμα με 6-10, αναγκάζοντας τον προπονητή των Ιωαννίνων να ζητήσει time out.  Όμως το πιεστικό σέρβις των γηπεδούχων, χάλασε την επιθετική ανάπτυξη της τοπικής μας ομάδας, η οποία έχασε και το σετ με 15-12.

Τα σετ(3-2): 23-25, 25-14, 25-19, 25-27, 15-12

Α.Ο. ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (ΣΤΟΥΓΙΑΝΝΟΣ): ΝΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΓΙΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΝΟΥ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ, ΚΑΦΦΕ, ΚΟΣΜΕΡΗ Χ., ΚΟΣΜΕΡΗ Δ., ΤΣΙΑΒΟΥ, ΑΛΕΞΙΟΥ, ΜΠΙΖΜΠΕΛΗ, ΔΡΑΓΑΤΣΟΥΛΗ, ΖΩΙΔΗ, ΜΑΡΚΟΥ.

Α.Ο. ΦΙΛΙΑ ΑΡΤΑΣ: ΣΑΠΛΑΟΥΡΑ, ΚΟΥΤΣΟΥ, ΚΑΛΥΒΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΚΟΣΜΑ, ΖΑΓΑΛΙΚΗ, ΣΤΑΥΡΟΥ, ΔΗΜΟΥ.

Διαιτητές: ΠΑΥΛΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ, ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΟΦΙΑ