Ήττα στην παράταση από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου για τον Αίαντα

Την ευκαιρία να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος έχασε ο Αίας, ο οποίος ηττήθηκε στην παράταση από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του ήταν ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και με την αρτινή ομάδα που είχε πρώτο σκόρερ τον Μιχαήλ που πέτυχε 20 πόντους, να παίρνει σημαντικό προβάδισμα, μετά από ένα πολύ καλό γ' δεκάλεπτο με 55-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την επιστροφή και με προσαρμογές στην άμυνά τους, πίεσαν τον αντίπαλο, πήραν τα αμυντικά ριμπάουντ, έβαλαν κάποιους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και με σωστό γύρισμα της μπάλας στην επίθεση, πέτυχαν κρίσιμα καλάθια ισοφαρίζοντας σε 61-61. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 έφεραν το σκορ στο 65-61, 1' πριν το τέλος, όμως δεν κατάφεραν να βρούνε άλλο καλάθι για να σφραγίσουν τη νίκη, σε αντίθεση με τους παίχτες της Ναυπάκτου που στην τελευταία επίθεση κατάφεραν να κερδίσουν φάουλ, ευστόχησαν στις βολές και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο έμπειρος Δούρος που ήταν ο MVP της αναμέτρησης, πέτυχε δύο κρίσιμα τρίποντα και τους 6 από τους 25 συνολικά πόντους που πέτυχε στο ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 69-73, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Γεροδήμος - Μίγδος

Δεκάλεπτα: 16-14, 16-19, 22-14, 10-18, 4-8 (παρ.)

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 20(1), Αποστολάκης, Φορτοτήρας 4, Μητρόγιαννης, Ζήκος 11, Τσιλιγιάννης 3, Παπαρούνης, Παπαμιχαήλ Αλ. 3(1), Τσαμπάς, Παπαμιχαήλ Απ. 15, Καρανίκας, Γείτονας 13

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Φούντας 8(2), Ζαμπάρας 11, Στυλιαράς 6, Ασημακόπουλος 7, Μίχος 9(1), Λουκάνη, Σταθάτος 5, Κούτρας 2, Δούρος 25(4), Κάπο

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς