Ήττα στην Κέρκυρα για τη Δόξα Πύρρου

Δεν κατάφερε να επιστρέψει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κέρκυρα η αρτινή ομάδα.

Με ήττα αποχαιρετά το 2023 η Δόξα Πύρρου Άρτας, καθώς ηττήθηκε χθες το απόγευμα από τον Ιόνιο στην Κέρκυρα με 79-72. Πλέον η αρτινή ομάδα μετά την τρίτη της ήττα ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τους Γαργαλιάνους με 15 βαθμούς, και τον Προμηθέα να βρίσκεται ένα βαθμό πίσω με ένα παιχνίδι λιγότερο. Στην α΄ περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και έτρεξαν ένα σερί 10-2, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και μείωσαν σε 15-12 στο τέλος της περιόδου. Στο β' δεκάλεπτο όμως το νέο σερί 12-0 από τον Ιόνιο έστειλε το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά και η ΑΕΔΠ έχοντας προβλήματα στην άμυνα αλλά και στο σκοράρισμα, καθώς ήταν αρκετά άστοχη, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 42-26. Στο β' ημίχρονο ο Ίλιτς που πέτυχε 26 πόντους προσπάθησε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, Βαζούλης, Δεϊμέζης και Wilson από την άλλη πλευρά ήταν σταθεροί στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σταθερά διψήφια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα δεν άλλαξε και η αρτινή ομάδα γνώρισε αναπόφευκτα την ήττα.

Διαιτητές: Δέλλας - Κωνσταντινέλλης - Αθανασιάδης Βλ.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 27-14, 19-22, 18-24

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 18, Θωμαΐδης 6, Wilson 17, Τσιτσές 1, Σπίνουλας 3, Προβατίδης, Εφέπουλος 6(2), Στεμπάρης 7, Δεϊμέζης 16, Βαζούκης Φ. 3(1), Κατσαρός 2

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας 1, Ξιούρας 5(1), Μπαρτζώκας 10(2), Δόνος 12(1), Μπάλλας 9, Θώδης 8, Ilic 26(3), Σταυρόπουλος 1