Ήττα στην Κέρκυρα για τη Δόξα που κατέθεσε ένσταση

Την ήττα με 71-55 γνώρισε το περασμένο Σάββατο (14/12) εκτός έδρας η Δόξα από τον Κερκυραϊκό.

Η αρτινή ομάδα μπορεί να μην πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και να βρέθηκε να ακολουθεί του γηπεδούχους από το 1ο λεπτό, όμως το αγωνιστικό περνάει σε δεύτερη μοίρα μετά από τις ακατανόητες αποφάσεις των διαιτητών. Πιο συγκεκριμένα, λίγα δευτερόλεπτα πριν την έναρξη του αγώνα κι ενώ οι δύο ομάδες ήταν στο παρκέ, μετά από υπόδειξη της γραμματείας, ο 1ος διαιτητής της αναμέτρησης, κύριος Νάκας, αποφάσισε ότι οι Μουκάι και Χρύσης της Δόξας δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν επειδή οι κάρτες υγείας τους δε έφεραν υπογραφή καρδιολόγου. Κάτι το οποίο σύμφωνα και με τους ιθύνοντες της ομάδας δεν ισχύει και γι' αυτό κατέθεσαν ένσταση κατά του κύρους του αγώνα και ζήτησαν την επανάληψη του.

Διαιτητές: Νάκας - Ρούγκας

Δεκάλεπτα: 20-14, 36-28, 56-40, 71-55

Κερκυραϊκός (Κάντας): Μήτσης, Ζαχαράκης 7, Παπαβλασόπουλος, Γρίβας, Γογγάκης 18(4), Μπατσομίτης, Γεωργακόπουλος 16(1), Ισσάρης 16(2), Αλαμάνος 4, Κωσταρελόπουλος 10, Ζήρας

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας Α., Βασιλείου 4, Γυφτοκώστας 19(1), Βάσιος 13, Πετρέκας 6(2), Κωστούλας Χ., Μάνθας 9, Περλέγκας, Γεωργίου 4