Ήττα με 0-3 και 2η θέση για τις Παγκορασίδες του Γ.Σ.

Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ. Άρτας στα πλαίσια της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Φιλαθλητικό Πρέβεζας.

Με μέτρια υποδοχή μπήκε η τοπική ομάδα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο Φιλαθλητικός να πάρει γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Ένα time out του προπονητή του Γ.Σ.  έφερε παροδικά την ισορροπία στο παιχνίδι, όμως τα αποτελεσματικά σέρβις της Τζόκα έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα της Πρέβεζας με 18-20. Με προσωπικές ενέργειες της Βαρέλη, το σκορ πήγε στο 21-20, όμως μερικά λάθη στην υποδοχή και στην επίθεση έδωσαν το σετ στον Φιλαθλητικό με 25-27.

Στο 2ο σετ, ο Φιλαθλητικός είχε τον πρώτο λόγο καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, όπου με πιεστικό σέρβις και σωστές κυκλοφορία της μπάλας, διαμόρφωσε το σκορ στο 14-25.

Στο 3ο σετ, οι ομάδες ήταν δίπλα δίπλα στο σκορ, μέχρι που η Βαρέλη πήγε στο σέρβις και με ρίσκο προηγήθηκε με 11-3. Όμως, ο Φιλαθλητικός με πρωταγωνίστρια την Πιέτα, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος τους σκορ, κερδίζοντας το σετ 23-25.

Τα σετ(0-3): 25-27,14-25, 23-25

Γ.Σ. Άρτας: Πορτοβάρα Θ., Βαρέλη, Σάρκα, Γκούμα, Παπαδημητρίου, Σεντόρη, Πορτοβάρα Α., Λαινά, Κόκκινου Δ., Κόκκινου Χρ., Ζυγούρη.

Φιλαθλητικός Πρέβεζας: Πιέτα, Κοτζαμουράτογλου, Κατσανάκη, Αρμπιρού, Σακκά Κ., Τσάλα, Σακκά Σ., Ρούσσου, Κουνάδη, Τζόκα, Γέροντα, Σοφιανού.

Διαιτητής: κ.Φλούδας.

Και οι 2 ομάδες πέρασαν στην επόμενη φάση του Πρωταθλήματος. Επόμενος αντίπαλος για τον Γ.Σ. Άρτας ο Παναιτωλικός.