Ήττα και στον δεύτερο τελικό για τη Φιλία από τον ΑΓΣΙ

Δεν κατάφερε ούτε στην Άρτα να πάρει τη νίκη η Φιλία.

Ήττα και στον δεύτερο αγώνα για τα play-off του πρωταθλήματος την Κυριακή (2/4), με 0-3 σετ από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων για τη γυναικεία ομάδα της Φιλίας. Οι φιλοξενούμενες για ακόμα μία φορά στάθηκαν καλύτερα στο ματς, ιδιαίτερα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχες ήταν σαφώς βελτιωμένες σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα στα Γιάννενα, όμως δεν καταφέρανε να έχουνε διάρκεια, ώστε να διεκδικήσουν κάποιο σετ ή ακόμα και το ματς. Το θετικό είναι ότι οι αθλήτριες της Φιλίας έπαιξαν καλύτερο βόλεϊ, ξεπερνώντας το άγχος τέτοιων αγώνων, κάτι το οποίο θα τις βοηθήσει στο επερχόμενο πρωτάθλημα Κ16 που ξεκινάει αυτό το Σαββατοκύριακο, καθώς πολλά κορίτσια της γυναικείας ομάδας θα συμμετέχουν και σε αυτό το πρωτάθλημα. Η σειρά των τελικών, οι οποίοι κρίνονται στις τρεις νίκες και με το σκορ ήδη στο 2-0 υπέρ του ΑΓΣΙ, μεταφέρεται στα Γιάννενα για την Κυριακή 9/4 στις 15:00.

Διαιτητές: Μπαλτζώης - Φλούδας

Τα σετ (0-3): 21-25, 20-25, 16-25

Φιλία Άρτας (Βίτσιος): Γκανιάτσα, Βίτσιου Κ., Κοκοβέ, Μπαρμπούνη, Δήμου, Καλοκαίρη, Βίτσιου Μ., Σγουράκη, Σωτηρίου, Νίκου, Μήτσιου, Γιώργη

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Σταματελόπουλος): Βαρζιώτη, Γαζή, Αλεξίου, Καλπάκη, Μανικάκη, Σφήκα, Βδουκάκη, Μπέγκα, Χριστοδούλου, Βεδούρα, Λιάλιου, Νικόκδου, Μύγδου, Λεοντιάδου