Ήττα για τον Πρωτέα από τον Φαίακα

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι με τον Φαίακα, ο Πρωτέας, με τη Κερκυραϊκή ομάδα να τερματίζει αήττητη στον α' γύρο του 2ου ομίλου της Α2 και να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια χειμώνα.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του χάντμπολ, η αρτινή ομάδα πάλεψε όσο μπορούσε, όμως στο τέλος ηττήθηκε από την πολύ καλή ομάδα της Κέρκυρας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 25 λεπτά, όμως ένα ξέσπασμα (4-1) του Φαίακα στο τελευταίο πεντάλεπτο του α' ημιχρόνου, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 11-15. Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 40', και να πάρουν τρεις φορές το προβάδισμα στον αγώνα, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, και στο τέλος να φτάσουν στην επικράτηση με σκορ 24-26. Από 5 γκολ για τον Πρωτέα πέτυχαν οι Νίκος Τσέλιος, Παναγιώτης Τσέλιος και Κίτσιος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Γκόγκα με 8 και τον Ριγανά με 7 γκολ αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης - Τομίδης

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-6, 8-9, 10-11, 11-15 (ημχ.),14-16, 16-16, 18-18, 19-20, 20-22, 24-26

Δίλεπτα: 0-0  Πέναλτι: 2/3-1/1

Πρωτέας Άρτας (Τσέλιος): Τσούλος, Τσέλιος Π. 5, Τλούπας, Μπισκανάκης, Κίτσιος 5, Ρίζος, Γεωργαλής, Τσέλιος Γ., Μπίζγκα 1, Λάππας 4, Βουγιάνοβιτς 3, Τσέλιος Ν. 5, Τσάκαλος, Ντάλας 1

Φαίακας Κέρκυρας: Ασμάνογλου, Τσονάς, Σουλάνης, Βάγιας 3, Κουλούρης, Δόϊκας, Πάλλας, Δελλής, Κόντης 4, Δάσκαλος 1, Κοντσιάλης, Ριγανάς 7, Κορακιανίτης 3, Γκόγκας 8, Κατσακιώρης, Νάστος

Αποτελέσματα 9ης αγωνιστικής A2 Ανδρών (Βορράς)

Πρωτέας Άρτας - Φαίακας Κέρκυρας   24-26
ΓΑΣ Κιλκίς - Μακεδονικός   23-22
Ζαφειράκης Νάουσας - Αλέξανδρος Αξιούπολης   36-21
Κύκλωπες - Αρχέλαος (17/12, 18:00)
ΑΕΣΧ Πυλαίας - Αρίων Πτολεμαΐδας (17/12, 18:00)