Ήττα για την Αναγέννηση στο Καναλάκι

Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στο δύσκολο, ομολογουμένως, παιχνίδι με τον Αχέρωντα Καναλακίου, η Αναγέννηση, γνωρίζοντας ήττα με 3-0.

Με άδεια χέρια έφυγε η Αναγέννηση από τη δύσκολη έδρα του Αχέρωντα Καναλακίου, γνωρίζοντας καθαρή ήττα με 3-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο γήπεδο, και ειδικά στο πρώτο μέρος, έδειξαν να έχουν εμφανή διαφορά ποιότητας με την ομάδα μας. Η "Α" δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, ωστόσο, θα μπορούσε να έχει μπει με άλλες συνθήκες στο ματς, όμως στο 4ο λεπτό, η κεφαλιά του Σχισμένου από καλή θέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 11ο λεπτό, ο Κυριάκης σέντραρε, ο Βέρμπης κράτησε ωραία την μπάλα με πλάτη στο τέρμα, και έσπασε στον κορυφαίο του γηπέδου, Πότση, που από το ύψος της περιοχής, με ωραίο αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι γηπεδούχοι έψαχναν το ανοιχτό γήπεδο, και στο 20ο λεπτό έφτασαν σε δεύτερο γκολ, όταν σε σέντρα στην περιοχή, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Βέρμπης μπήκε στη φάση με το Μαλιζόγλου, με το διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, μέσα σε διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Βέρμπης ανέλαβε την εκτέλεση, και νίκησε τον γκολκίπερ της Αναγέννησης, γράφοντας το 2-0 νωρίς στο παιχνίδι. Στο 23ο λεπτό, ο Ζδράβος βρήκε χώρο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 32ο λεπτό, ο Κυριάκης κινήθηκε από πλάγια συγκλίνοντας, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο, και ο Μαλιζόγλου έπεσε και μπλόκαρε. Στο 35ο λεπτό, ο Σκανδάλης βρήκε χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Βλάχος μπλόκαρε. Στο 39ο λεπτό, ο Ντε Μόρα μπήκε στη φάση και ανατράπηκε από το Φράγκο, σε μια παράβαση που ενδεχομένως να ήταν και στη γραμμή της περιοχής, που θα σήμαινε ότι είναι πέναλτι. Στο 43ο λεπτό, ο Μανιώτης βρήκε με ωραία μεγάλη μπαλιά τον Παπαδόπουλο, που γύριστ το σώμα του και σούταρε στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Η Αναγέννηση πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε ξανά στο 45' με ωραίο μακρινό σουτ του Μπότσαρη να μπλοκάρεται από το Βλάχο.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, και στο 59ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη και σπάσιμο του Τσελά, το σουτ του Ντε Μόρα κόπηκε σωτήρια με τάκλιν αμυνομένων. Στο 65ο λεπτό, η Αναγέννηση έχασε σπουδαία ευκαιρία να γυρίσει στο παιχνίδι, με τον Μπότσαρη να κάνει επικίνδυνο γύρισμα, την μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Παπακίτσο στη μικρή περιοχή, όμως το Βλάχο να πέφτει σωτήρια στα πόδια του και με μεγάλη επέμβαση να κρατά το "μηδέν". Στο 69ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς, με τον Πότση με ωραία ενέργεια να βρίσκει τον Κωσταμένα, που σούταρε συρτά με το Μαλιζόγλου να αποκρούει, και την μπάλα να στρώνεται σε κενή εστία στο Ροβίνα, που σκόραρε για το 3-0, κόντρα στην πρώην ομάδα του. Ο ρυθμός έπεσε και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 84ο λεπτό, για να έχουμε κάποια φάση, με τον Αχέρωντα να πατάει περιοχή, όμως το σουτ του Κωσταμένα από καλή θέση να φεύγει ψηλά. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, με την Αναγέννηση να γνωρίζει μια ήττα που τη φέρνει σε δύσκολη θέση βαθμολογικά, και καθιστά επιτακτική τη νίκη με τη Βάρδα την επόμενη αγωνιστική στο Στάδιο.

Γκολ : Πότσης 11', Βέρμπης (πεν.) 20', Ροβίνας 69'

Διαιτητής : Τζούβας Λεωνίδας (Ηπείρου)  Βοηθοί : Μίχος Ιωάννης (Κέρκυρας) - Σατλίφ Στεφανία (Κέρκυρας)  Παρατηρητής : Στυλιαράς Δημήτρης (Αιτ/νίας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μαλιζόγλου, Μυσιούδης, Κωστάκης, Σχισμένος, Παπαρούνης (53' Τσελά), Γούλας, Μπότσαρης (80' Γρηγορίου), Μανιώτης, Ντε Μόρα, Σκανδάλης (64' Παπακίτσος Αλ.), Παπαδόπουλος (64' Δημητρέλος)

Αχέρων Καναλακίου (Τζιάρρας) : Βλάχος, Παπανίκος, Βασιλειάδης (55' Κωνσταντίνου), Φράγκος, Καπίας, Ντατίδης (55' Εμβραϊζογλου), Κυριάκης (66' Κωσταμένας), Πότσης, Βέρμπης (66' Ροβίνας), Γεωργίου (74' Καραμποϊκης), Ζδράβος