Ήττα για την Αναγέννηση από τον Παναιτωλικό

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Αναγέννηση από τον Παναιτωλικό σε φιλικό ματς, στο Εμιλέον.

Το πρώτο της φιλικό έδωσε η Αναγέννηση, κόντρα στον Παναιτωλικό, με τη διαφορά δυναμικότητας, να είναι αναμενόμενα εμφανής, και τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0. Η Αναγέννηση προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, όμως οι Αγρινιώτες, με συνεχή πίεση έκλεβαν μπάλες, και δεν επέτρεψαν στην αρτινή ομάδα να κάνει το παιχνίδι της, φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στη νίκη. Η Αναγέννηση αγωνίστηκε ως επί το πλείστον με ψευτοεννιάρι τους Παπακίτσο και Μπότσαρη, δείγμα του ότι χρειάζεται ενίσχυση στο φορ και είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Παπακίτσο, που σημάδεψε το δοκάρι στο 1-0. Πολύ καλή παρουσία από το Σχισμένο στην άμυνα, καλά στοιχεία από τον Αργεντίνο Ντε Μόρα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως με την "Α" αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Θεσπρωτού, Σωτήρης Κωστάκης, και μένει να δούμε αν θα αποκτηθεί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 8', όταν ο Φυτόπουλος στον κενό χώρο, έσπασε στον Καρέλη, που πλάσαρε σε κενή εστία, για το 1-0. Στο 23ο λεπτό, ο Αθανασόπουλος έβγαλε το σουτ του Μπαρμπόσα, ενώ στο 33ο λεπτό, νίκησε το Μόρσεϊ σε τετ α τετ. Στο 43ο λεπτό, η "Α" άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από λάθος του Μπακαδήμα, ο Παπακίτσος φάτσα με το Μελίσσα σούταρε στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μόρσεϊ με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ έγραψε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος, ο Καββαδίας απώλεσε δύο φάσεις τετ α τετ, στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια Μόρσεϊ και Φυτόπουλος είχαν νέες φάσεις. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 75ο λεπτό, όταν Καββαδίας τελείωσε τη φάση μετά από ασίστ του Βέργου. Μέχρι το τέλος του ματς, ο Παναιτωλικός είχε νέες φάσεις με τους Βέργο και Ντουάρτε, με το 3-0 όμως να παραμένει.

Παναιτωλικός (Αναστασίου) : Μελίσσας, Βργκοτς (46' Μαλής), Μπακαδήμας (46' Καββαδίας), Μπελεβώνης Στ., Χουχούμης (46' Περέιρα), Σκιαδάς, Φυτόπουλος, Μπελεβώνης Χρ., Μπαρμπόσα (46' Ντουάρτε), Μόρσεϊ (59' Σκόνδρας), Καρέλης (46' Βέργος)

Αναγέννηση Άρτας (Παπανδρέου) : Αθανασόπουλος (60' Μήτσιος), Γρηγορίου (80' Παππάς), Κωστάκης, Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας (56' Αρτέμης), Μυσιούδης (46' Χίσο), Κραμπής, Ντε Μόρα (66' Μουσιωτίτσας), Μαργώνης (54' Μαλτέζος), Παπακίτσος (48' Μπότσαρης - 86' Παπανικολάου)