Ήττα από τους Μολοσσούς στα Γιάννενα για τον Πύρρο

Παίζοντας καλή άμυνα και πραγματοποιώντας σε γενικές γραμμές μία γεμάτη εμφάνιση, οι Μολοσσοί επικράτησαν του Πύρρου Αρταίων με 70-53.

Οι πρώτες δύο επιθέσεις δεν εκδηλώθηκαν από τους παίκτες των δύο ομάδων, οι οποίοι έκαναν παράβαση 8 και 24 δευτερολέπτων αντίστοιχα, προς τιμήν του πρόσφατα αποθανόντα Kobe Bryant. Το 7-2 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα το μάζεψε γρήγορα γρήγορα ο Πύρρος μειώνοντας σε 9-7 στο 6'. Με τους Ζήση και Κώτση να ηγούνται επιθετικά, οι Μολοσσοί με επιμέρους 8-3 κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-10.

Οι παίκτες του Χατζή με τρίποντο του αρχηγού έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (20-10), όμως ο Πύρρος είχε τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και αυτή τη φορά, καθώς με σερί 8-0 μείωσε στους δύο (20-18). Ο Δημητρίου είχε και τους 8 πόντους της ομάδας του στο συγκεκριμένο σερί. Οι Γιαννιώτες μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με επιμέρους 10-2 ανέβασαν και πάλι στο +10 τη διαφορά (30-20). Μάλιστα το τελευταίο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν buzzer beater τρίποντο του Γούλα.

Η απόδοση των γηπεδούχων ανέβαινε συνεχώς και στο 23' το σκορ ήταν 36-25, ενώ λίγο αργότερα, με σερί 7-0, οι Μολοσσοί έφεραν τη διαφορά στο +17 (42-25). Με τον Ζήση να "πυροβολεί" από τα 6,75 το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 51-32.

Το +19 του 32' δεν άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αποδεκατισμένους Αρτινούς (54-35), με το σκορ τέσσερα λεπτά πριν πέσει η αυλαία στο παιχνίδι να γίνεται 61-41. Δημητρίου και Βάσιος βοήθησαν την ομάδα τους να τρέξει σερί 6-0 μειώνοντας σε 61-47, με την απάντηση των Μολοσσών να έρχεται με πρωταγωνιστή τον Γούλα και να φτάνουν στο τελικό 70-53.

Διαιτητές: Ντάγκας - Κληματάς

Δεκάλεπτα: 17-10, 30-20, 51-32, 70-53

Μολοσσοί Ιωαννίνων (Χατζής): Πολύζος 5(1), Τσιρώνης, Καλούπτσογλου, Παπαγεωργίου, Ζήσης 30(4), Κώτσης 14(2), Γούλας 9(1), Μάστορας 10, Γκρεκός 2, Μπακαλούμης

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σιαπρίκης, Χίντζιος 4, Πέτσας 6(2), Λώλος 4, Λιαπατάς, Βάσιος 11, Κότσικας 10(2), Δημητρίου 18(3)

Πηγή: epirusbasket.gr