Ήττα από τον ΟΦΙ για τον Καραϊσκάκη που βυθίζεται

Σε ένα ματς με διακυμάνσεις στο σκορ, ένταση και διαιτητικές αποφάσεις που θα συζητηθούν, ο Καραϊσκάκης γνώρισε την ήττα εντός έδρας από τον ουραγό ΟΦΙ με 2-3.

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη σήμερα στους Αγίους Αναργύρους, στο ντέρμπι ουραγών της SL2, με πολλή ένταση, μαρκαρίσματα και αμφιλεγόμενες αποφάσεις. Τελικός νικητής ο ΟΦ Ιεράπετρας, που χωρίς να εντυπωσιάσει, χάρη σε δύο γκολ για χάι-λάιτ, και μια κακή διαιτησία, ειδικά στο δεύτερο μέρος, του διαιτητή Μπούμπα, και του πρώτου βοηθού, πήρε το πολυπόθητο τρίποντο, στέλνοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας τον Καραϊσκάκη. Η αρτινή ομάδα, από την πλευρά της, αν και μπήκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο ματς, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμά της, και, αν και άξιζε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας, έμεινε με άδεια χέρια. Άξια αναφοράς, η παρουσία στο ματς του εμφανώς ανέτοιμου, μεν, Ναζίμ, η ποιότητα του οποίου, δε, "βγάζει μάτι", και ακόμη και έτσι έκανε τη διαφορά στο κέντρο, σε αντίθεση δυστυχώς με συμπαίκτες του, που δε δείχνουν ικανοί να ανταποκριθούν στα στάνταρ που έθεσε ο Καραϊσκάκης τα τελευταία χρόνια, και στην κατηγορία γενικότερα.

Η πρώτη φάση του ματς, ανήκε στον ΟΦΙ, με τον Μπαράτα να σουτάρει ψηλά, για να πάρει το προβάδισμα ο Καραϊσκάκης, στο 8ο λεπτό, όταν μετά από στημένη φάση, η μπάλα στρώθηκε στο Λόβριτς, που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε το Μανουσάκη, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα αδύναμο διαγώνιο σουτ με τον Ντάλα Κόστα, στο 14', για να ισοφαρίσουν στο 21ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα από δεξιά, ο Κούστα στόπαρε με το στήθος και με ένα εκπληκτικό βολ πλανέ, πέτυχε ίσως και το γκολ της χρονιάς στην Ελλάδα, γράφοντας το 1-1, κατά της πρώην ομάδας του. Στο 34ο λεπτό, ο Ντάλα Κόστα βγήκε στο τετ α τετ μετά από πάσα του Κούστα, όμως ο Σοϊλεμέζογλου τον έκλεισε με το σώμα, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Ρούνεϊ πήρε δύσκολη κεφαλιά, που δεν προβλημάτισε το Μανουσάκη. Στο 40ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, με 1-2, όταν ο Χιντζίδης, έπιασε εκπληκτικό σουτ από πλάγια αριστερά, καρφώνοντας την μπάλα στο απέναντι "παράθυρο" σε ακόμη ένα γκολ, υψηλότατου επιπέδου για τον ΟΦΙ. Το ημίχρονο έκλεισε με το Δεινόπαπα να πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ, σε μια φάση ωστόσο που ήλεγχε ξεκάθαρα, ο Μανουσάκης.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε και πάλι αποφασιστικά, και στο 54ο λεπτό, έφτασε στην ισοφάριση, όταν σε αναστάτωση στην άμυνα του ΟΦΙ, ο Δούμτσιος με ωραίο γυριστό σουτ στη γωνία, έγραψε το 2-2. Στο 56ο λεπτό, ο Χιντζίδης, με το φαρμακερό αριστερό, δοκίμασε φάουλ από μακριά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το "Γ" του Σοϊλεμέζογλου. Ο Ρούνεϊ είχε ένα διαγώνιο σουτ που δεν απείλησε για να φτάσουμε στο τελευταίο ημίωρο, όταν ο διαιτητής Μπούμπας και ο πρώτος βοηθός, λίγο έλειψε να τινάξουν το ματς στον αέρα, με συνεχείς αποφάσεις, που εξαγρίωσαν κόσμο και παίκτες των γηπεδούχων. Αρχικά, στο 63', ο Μαύρου φάνηκε να ανατρέπεται στην περιοχή, με το ρέφερι να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, ενώ στο 66', μετά από σουτ του Ντάλα Κόστα, και ενώ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, ο Κούστα που βρισκόταν στη γραμμή σχεδόν την έσπρωξε στα δίχτυα, για το τελικό 2-3, σε μια φάση που υπήρξαν εντονότατες διαμαρτυρίες, αφού ο φορ του ΟΦΙ, φάνηκε να μην καλύπτεται ούτε από τον τερματοφύλακα. Το διαιτητικό τρίο κάπου εκεί έχασε τον έλεγχο του αγώνα, με απανωτές διαμαρτυρίες και κάρτες, ενώ ο Καραϊσκάκης απείλησε εκ νέου στο 83', όταν ο Παπανίκου εκτέλεσε μακρινό φάουλ, όμως ο Θεολόγου που ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα και ενώ βρισκόταν φάτσα με το τέρμα! Τελευταία φάση του ματς, στο 86', όταν σε γύρισμα του Μαύρου βρέθηκαν τρεις παίκτες του Καραϊσκάκη, μόνοι στο δεύτερο δοκάρι, ο Μανουσάκης φάνηκε να πέφτει πάνω στο Θεολόγου, όμως ο Μπούμπας έδειξε και πάλι "παίζετε", μέσα σε θύελλα διαμαρτυριών. Οι καθυστερήσεις κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν, όπως ήταν αναμενόμενο, με το χρόνο, και τον Καραϊσκάκη να γνωρίζει την ήττα. Πλέον, η αρτινή ομάδα, μένει ουραγός στη βαθμολογία, και με βάση την εικόνα της, με ένα θαύμα, θα μπορέσει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Σε περίπτωση αναδιάρθρωσης και παραμονής, σίγουρα πρέπει να αλλάξει άρδην την εικόνα της, ώστε να μπορεί να αντεπεξέλθει στην κατηγορία.

Γκολ : Λόβριτς 8', Δούμτσιος 54' / Κούστα 21', 66' , Χιντζίδης 40'

Κίτρινες : Κορέλας, Ναζίμ, Θεολόγου / Σμίλτος, Μανουσάκης, Πριόνας, Φουάσης, Περδίκης

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)  Βοηθοί: Διαμάντης (Ηπείρου) - Σκορδίλης (Κέρκυρας)  4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)  Παρατηρητής: Ίτσκος (Πέλλας)

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου, Τάμπας, Θεολόγου, Λόβριτς (76' Κορέλας), Ναζίμ, Γυφτοκώστας (64' Τσούτσης), Κλιγγόπουλος, Δούμτσιος, Δεινόπαπας (46' Μαύρου), Ρούνεϊ

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς) : Μανουσάκης, Πριόνας, Μασουέρο, Περδίκης, Χιντζίδης (81' Αρναούτογλου), Βογιατζής, Φουάσης, Γκίνη, Μπαράτα (64' Μπαράτα), Κούστα (87' Σμίλτος), Ντάλα Κόστα

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση ΕΔΩ.