Ιστορική νίκη επί της Παναχαϊκής για τον Καραϊσκάκη!

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Καραϊσκάκης, που επικράτησε της Παναχαϊκής, με 2-0.

Σπουδαία νίκη, τόσο από ιστορικής, όσο και βαθμολογικής απόψεως πέτυχε ο Καραϊσκάκης, που επικράτησε της Παναχαϊκής, αφήνοντάς την πέντε βαθμούς πίσω, ξαναμπαίνοντας στην πρώτη εξάδα. Η αρτινή ομάδα ήταν πιο αποτελεσματική στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο μισό ήταν σαφώς ανώτερη και θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς νωρίτερα. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος μπήκαν επιθετικά, και είχαν δύο καλά σουτ του Φροξυλιά, με το δεύτερο μάλιστα να αναγκάζει το Μέλκα σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Στη συνέχεια, η έντονη βροχόπτωση βάρυνε τον αγωνιστικό χώρο, και για μισή και πλέον ώρα, δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, με τον Καραϊσκάκη, να έχει μόνο δύο μακρινά σουτ του Ψιάνου που δεν απείλησαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ανέκτησαν τα πατήματά τους, με την Παναχαϊκή να απειλεί πρώτη, όταν ο Φροξυλιάς στο 37' εκτέλεσε απευθείας φάουλ από το ημικύκλιο, όμως η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού του Μέλκα, που φάνηκε να ελέγχει τη φάση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν από φάουλ του Ψιάνου και απομάκρυνση αμυντικού, η μπάλα στρώθηκε στο Μέτσε στο ημικύκλιο της περιοχής, και εκείνος με φοβερό σουτ με έξω φάλτσο, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, στο "παραθυράκι" του Ατανάκοβιτς, που εμβρόντητος, παρακολούθησε απλά την πορεία της, αφού το σουτ ήταν άπιαστο. Ένα λεπτό μετά, οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ του αγώνα, όταν ο Χατζηστραβός, βρέθηκε στην περιοχή, και με αριστερό φαλσταριστό πλασέ, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία. Η Παναχαϊκή παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσα, από λάθος έξοδο του Μέλκα, που μπλόκαρε όμως πριν τη γραμμή, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στην πρώτη ίσως στιγμή που ο Μωραϊτης ξέφυγε από την άμυνα, ο Μέλκας αντέδρασε σωστά με τα πόδια στο συρτό σουτ του φορ της Παναχαϊκής, κρατώντας το "μηδέν".

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης ήταν ανώτερος, και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους Πατρινούς, ενώ στο 50ο λεπτό, πλησίασε σε δεύτερο γκολ, όταν ο Τσούτσης εκμεταλλεύτηκε κόλλημα της μπάλας, κλέβοντάς την, γύρισε στο Χατζηστραβό, που πιεζόμενος δεν τελείωσε τη φάση στο τετ α τετ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν υποψία φάσης στο 58ο λεπτό, με το Μασούρα να κόβει το Μυτίδη πριν απειλήσει, ενώ στο 67ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης σε δική του στημένη μπάλα, από κακή έξοδο του Ατανάκοβιτς, είχε διαδοχικά σουτ των Βλάχου και Ψιάνου που έφυγαν παράλληλα με την εστία. Στο 72ο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Χατζηστραβός έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Τσούτση, εκείνος απέφυγε τον εξερχόμενο Ατανάκοβιτς, όμως σε κενή εστία, είδε τον Τσελεπίδη να πέφτει σωτήρια στην μπάλα, δίκην τερματοφύλακα, σώζοντας την ομάδα του. Στο 82ο λεπτό, ο Κυβελίδης προειδοποίησε, την Παναχαϊκή, όταν από σπάσιμο του Τσούτση, δεν πλάσαρε καλά από το ύψος της περιοχής, κάτι που δε συνέβη και στο 88', όταν από σέντρα ακριβείας του Παπανίκου στο δεύτερο δοκάρι, ο έμπειρος φορ, στόπαρε άψογα, και πλάσαρε με το αριστερό στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, χωρίς να πανηγυρίσει, σεβόμενος τη θητεία του στην ομάδα της Πάτρας. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, με τον Καραϊσκάκη να παίρνει την πρώτη νίκη της ιστορίας του, κόντρα στην Παναχαϊκή. Αξίζει να σημειωθεί πως στο παιχνίδι παραβρέθηκε σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο της Αναγέννησης Άρτας, ανταποδίδοντας τη χτεσινή παρουσία ανθρώπων του Καραϊσκάκη στο ματς με την Ανατολή, και δείχνοντας πως οι δύο ομάδες δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα.

Γκολ :  Μέτσε 39', Κυβελίδης 88'

Κίτρινες : Μασούρας / Παπατόλιος, Θεολόγου

Διαιτητής: Περράκης Κωνσταντίνος (Αθηνών)  Βοηθοί: Νικολάου Χρήστος (Αθηνών) - Νιδριώτης Μιχάλης (Αθηνών)  4ος: Θεοδωρόπουλος Νίκος (Φλώρινας)

Καραϊσκάκης (Πετράκης) : Μέλκας, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας, Βλάχος, Μασούρας, Μέτσε (91' Γιαννιώτης), Ψιάνος, Κυβελίδης, Χατζηστραβός (77' Χατζηδίμπας), Τσούτσης (89' Αλμπάνης)

Παναχαϊκή (Μακρίδης) : Ατανάκοβιτς, Σταμόπουλος, Ιντζόγλου, Μυτίδης, Ανάκογλου (46' Παπατόλιος), Σιατραβάνης, Φροξυλιάς (68' Μαυριάς), Κυνηγόπουλος (62' Θεολόγου), Μωραϊτης, Κοτσώνης, Τσελεπίδης

Φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, αργότερα...