Ισόπαλος με την "Ευρωπαία" Τσουκαρίτσκι ο Καραϊσκάκης

Στο δυνατότερο φιλικό του παιχνίδι ο Καραϊσκάκης, αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα, με την πολύ ισχυρή Τσουκαρίτσκι.

Το δυνατότερο φιλικό του ματς, επί σερβικού εδάφους, έδωσε σήμερα ο Καραϊσκάκης, κόντρα στην ισχυρή Τσουκαρίτσκι, ομάδα που αναδείχτηκε τρίτη πέρσι στο σερβικό Πρωτάθλημα, και φέτος αγωνίστηκε στα προκριματικά των ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Η αρτινή ομάδα στάθηκε επάξια στο γήπεδο, κόντρα σε μια πολύ πιο έτοιμη και δυνατή ομάδα, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 0-0. Οι Σέρβοι είχαν τρεις καλές στιγμές με τους Τσόλιτς (11'), Ράκονιατς (18') και Μπραούνοβιτς (25'), ενώ ο Καραϊσκάκης απάντησε στο 39ο λεπτό με σουτ του δραστήριου για ακόμα ένα ματς, Ντοναλντόνι, που βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Τσόλοβιτς στο 53', ενώ ο Καραϊσκάκης είχε μια καλή στιγμή με το Σταματή, καθώς και ένα αμφισβητούμενο ακυρωθέν γκολ του Φαν Ίπερεν, που πρόλαβε τον γκολκίπερ Μπέλιτς, όμως του χρεώθηκε φάουλ, για να μείνει μέχρι τέλους το 0-0.

Ο Ντράγκαν Τζουκάνοβιτς, μιλώντας σε τοπικά μέσα δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια, όμως θεωρεί πως οι παίκτες του έχουν να δώσουν ακόμα πολύ περισσότερα. Η ομάδα ανέφερε ότι χρειάζεται πολλή δουλειά, όμως δεν μπορεί παρά να είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, καθώς μιλάμε για την τρίτη καλύτερη ομάδα, αυτή τη στιγμή, στη Σερβία, με 11 επίσημα ματς στα πόδια της, τα 4 εκ των οποίων ευρωπαϊκά.

Τσουκαρίτσκι (Ίλιτς) : Πέτροβιτς (46' Μπέλιτς), Ράντοϊτσιτς, Σάπιτς (46' Μπάιτς), Κοβάσεβιτς, Ρογκάνοβιτς (46' Μιλαντίνοβιτς), Εργκέλας, Μιλαντίνοβιτς Ι., Μπραούνοβιτς, Τσόλιτς, Τσόλοβιτς, Ράκονιατς (46' Σπασόγεβιτς)

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς) : Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Φαν Ίπερεν, Κλιγγόπουλος, Βαφειάδης, Ναζίμ (85' Ρουμπάγκουκα), Κορέλας (75' Γλυνός), Ντοναλντόνι (40' Δερμιτζάκης), Πέδρο Ενρίκε (85' Ζιώβας), Σταματής