Ισόπαλοι με Δόξα Δράμας οι Νέοι του Καραϊσκάκη

Ισόπαλος με σκορ 2-2 έληξε ο εντός έδρας αγώνας των Νέων (Κ19) της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας με την αντίστοιχη ομάδα της Δόξας Δράμας.

Η αρτινή ομάδα, στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, προηγήθηκε 2-0 στο σκορ, όμως στη συνέχεια δέχτηκε την ισοφάριση. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σφήκα έκαναν γι’ ακόμα ένα παιχνίδι μεγάλη προσπάθεια, αλλά αν και έφτασαν κοντά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 15', με τον Καζέλη να αποφεύγει τον αντίπαλο του και να σουτάρει λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα, με τον Παπαϊωάννου να εκτελεί απευθείας κερδισμένο φάουλ και τον Μπαλαούρα να διώχνει. Ο Μπαλαούρας μπλόκαρε εύκολα και το αδύναμο σουτ του Πετρίδη, για να ανοίξει το σκορ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45', η αρτινή ομάδα. Στη φάση του γκολ, ο Κούσης αφού πέρασε τον αντίπαλο του έσπασε στον Κασίμη, ο οποίος σε πρώτο χρόνο νικήθηκε από τον Βεζυρίδη, όμως στη συνέχεια ο Μαργώνης που πήρε το ριμπάουντ δεν λάθεψε για το 1-0.

Στην επανάληψη, όπως και στο α' μέρος ο Καραϊσκάκης απείλησε και πάλι πρώτος, με τον Καζέλη να κάνει γυριστό σουτ και τον τερματοφύλακα να αποκρούει, ενώ στο 52ο λεπτό, από λάθος γύρισμα του αμυντικού στον τερματοφύλακα, ο Κούσης που καιροφυλακτούσε έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον Βεζυρίδη και σε κενή εστία πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 66ο λεπτό, με τον Παπαϊωάννου να πιάνει δυνατό σουτ και τον Μπαλαούρα που είχε "κόντρα" ήλιο να μην καταφέρνει να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαλαούρας απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του επικίνδυνου Παπαϊωάννου, με τον Παπαγεωργίου στην επαναφορά από κοντά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Τελικά, οι παίκτες της Δόξας που πίεσαν για την ισοφάριση, κατάφεραν να την πετύχουν στο 82ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα, ο Κέντογλου με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας) Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Αναγνωστάκης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Κ19 Καραϊσκάκης (Σφήκας): Μπαλαούρας, Χύσο, Μήτσιος, Θεμελής, Παππάς Δ., Καζέλης (80΄ Παππάς Σ.), Ροβίνας, Αρτέμης (55΄ Νούτσος), Κασίμης (63΄ Ευαγγέλου), Μαργώνης, Κούσης

Κ19 Δόξα Δράμας: Βεζυρίδης, Παπαγεωργίου, Άντζας (57' Φιλιππίδης), Χατζηδημητρίου (68' Παπαδόπουλος), Γαλόπουλος, Τάσιος, Πετρίδης (62' Ελευθερόπουλος), Παπαϊωάννου, Σαλωνίδης (46' Ρούτσης), Κέντογλου, Πούλας