Ισόπαλο το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚΠ και Αγία Παρασκευή

Στην ισοπαλία με 1-1 έμειναν στο ντέρμπι της Β' ΕΠΣΑ, η Ολυμπιάδα με την ΑΕΚΠ.

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για ομάδες Β' κατηγορίας, Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής και ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1, με την πρώτη να παραμένει μάλιστα για τον πρώτο γύρο αήττητη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 5ο λεπτό απείλησαν όταν καλό φάουλ του Γιώργου Δήμου έβγαλε δύσκολα ο Κατσαντούλας, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα σε νέα φάση για την Ολυμπιάδα, ο Παππάς από κοντά αστόχησε. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 20ο λεπτό, όταν ο Φ. Παππάς έβγαλε το Σεντόρη απέναντι από το Λάμπρου σε πλάγια θέση, όμως ο παίκτης της ΑΕΚΠ πλάσαρε ψηλά. Στο 25ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν με τον Κατσαντούλα να μπλοκάρει το σουτ του Τσιρώνη, κάτι που δε συνέβη και δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Γιώργος Δήμος με σουτ μετά από πάσα του Παπαγιάννη έγραψε το 0-1. Στο 35ο λεπτό, ο Σεντόρης έφυγε πάλι στην πλάτη της άμυνας πέρασε την μπάλα πάνω από το Λάμπρου, όμως τελευταία στιγμή πριν σκοράρει τον έκοψε ο Πανής. Τελικά, η ΑΕΚΠ έφερε το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο, με το Σεντόρη να σπάει στο πέναλτι στο Φώτη Παππά που με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια στο Λάμπρου, γράφοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν μπροστά στο σκορ, έχοντας στο 49' ένα καλό σουτ με το Φ. Παππά, ενώ στο 56ο λεπτό, έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω κόκκινης κάρτας που δέχτηκε ο Σεντόρης για δυνατό μαρκάρισμα. Στο 70ο λεπτό ο Νάκης είχε μια κεφαλιά από κόρνερ που έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, καλό σουτ του Λιόλιου κόντραρε στα σώματα. Στο 85' ήταν σειρά του Λάμπρου να αποκρούσει φάουλ του Σερέτη. Στο 86ο λεπτό, επήλθε αριθμητική ισορροπία αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Λώλης, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, στο 88', ο Δήμος εκτέλεσε φάουλ, ο Κατσαντούλας αντέδρασε σωστά, ενώ στην επαναφορά ο πολύ καλός Κατσαντούλας αποσόβησε το γκολ σε διπλή προσπάθεια του Παπαγιάννη, με το 1-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Μαζαράκος Νίκος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Κατσαντούλας, Κωνσταντίνου, Σιαφάκας, Νάκης, Διαμάντης (70' λ.τρ. Αράπης), Τζιανούμης, Σίμος (27' λ.τρ Ζαγγανάς), Μήτσιος (78' Μπέλλος), Σεντόρης, Παππάς, Σερέτης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Βέτσιος-Δήμος Γ.) : Λάμπρου, Λεκάνης, Πανής, Λώλης, Παπακώστας, Τσιρώνης, Γεωργούλας, Σταμούλης (73' Λιόλιος), Παππάς, Δήμος (90' Μπέκιος), Παπαγιάννης

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, ΕΔΩ.