Ισόπαλο το Δόξα-Κλειδί, νικητής το ποδόσφαιρο (pics)

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής στο Α' τοπικό, ανάμεσα στη Δόξα και τον ΑΟ Κλειδίου.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι επέλεξαν να παραβρεθούν σήμερα στο γήπεδο "Γεώργιος Γιολδάσης", με τη Δόξα και το Κλειδί να προσφέρουν ένα ντέρμπι τοπικού ποδοσφαίρου που τα είχε όλα. Πολύς μάλιστα ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο, με τον ισχυρό άνδρα του Καραϊσκάκη, κο Καγιούλη, καθώς και αρκετούς ποδοσφαιριστές της ομάδας, να είναι κάποιοι από αυτούς. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, με κερδισμένο το ποδόσφαιρο, καθώς και την ΑΕ Ξηροβουνίου, που αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Π. Δήμος σέντραρε και ο Μίγδος με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παππά, για το 0-1. Η Δόξα προσπάθησε να ανακάμψει και αφού απείλησε στο 12ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Μπιθυκούκη που έφυγε άουτ, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα, με τον Μπασιούκα να βγαίνει απέναντι από τον Μπόνια, που όμως το σταμάτησε με τα πόδια. Στο 18ο λεπτό, ο Παππάς προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα εντός για να αποφευχθεί το κόρνερ, όμως ο Φελέκης έκλεψε και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Το Κλειδί ισορρόπησε μετά την αρχική αντίδραση της Δόξας, και στο 23', ο Παππάς έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ φάουλ του Μπαλαδήμα, από το οποίο η άμυνα της Δόξας πιέστηκε με απανωτά σουτ, των παικτών του Κλειδίου, με το τελευταίο του Στ. Μανιφάβα μέσα από την περιοχή να φεύγει ψηλά. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την υπεροχή και στο 34ο λεπτό, απείλησαν με τον Πατσαβούρα να σουτάρει από μακριά, και τον Μπόνια να μπλοκάρει σταθερά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Κλειδίου, με την άμυνα των γηπεδούχων τελικά να απομακρύνει. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους για τη Δόξα, ήταν ένα καλό φάουλ του Μπασιούκα, που σταμάτησε όμως στον πολύ σταθερό Μπόνια, ενώ για τους φιλοξενούμενους, στο τελευταίο λεπτό, φάουλ του Μπαλαδήμα από πλάγια, ανάγκασε τον Παππά σε δύσκολη επέμβαση.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με φάσεις για τις δύο ομάδες, με το Φελέκη στο 48ο λεπτό να έχει σουτ που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μπόνιας πρόλαβε το γύρισμα του Θανάση, προ του επερχόμενου Σιλιόγκα. Στο 54ο λεπτό, το σουτ του Θανάση έφυγε ψηλά, για να χάσει τεράστια ευκαιρία η Δόξα στο 57ο λεπτό, όταν ο Μπόνιας έπεσε άτσαλα στο Σιλιόγκα ανατρέποντάς τον, όμως ο Μπασιούκας που επιχείρησε στο πέναλτι εκτέλεση α λα Πανένκα έστειλε την μπάλα άουτ! Στο 61ο λεπτό, ο Μπασιούκας ανατράπηκε από τον Πέτσα και κέρδισε αυτή τη φορά ο ίδιος το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Σιλιόγκας, που νίκησε τον Μπόνια, παρά την προσπάθεια του τελευταίου, γράφοντας το 1-1. Το Κλειδί προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμά του, και στο 67ο λεπτό, ο Πέτσας έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά μετά, ωραίο σουτ του Χάρου πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Μετά το γκολ, το ματς έγινε πιο κλειστό, με το Κλειδί να γίνεται πιο απειλητικό με στημένες μπάλες του Μπαλαδήμα, με μια απευθείας εκτέλεση στο 84ο λεπτό, να αναγκάζει τον Παππά, σε πολύ δύσκολη επέμβαση, κρατώντας το σκορ στην ισοπαλία. Η Δόξα είχε με τη σειρά της τη φάση της στα τελευταία λεπτά, με το τακουνάκι του Κάλλια μετά από κόρνερ του Μπασιούκα να κόβεται τελευταία στιγμή.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Παππάς, Αράπης, Πατσαβούρας, Βελαέτης (89' Παπαλάμπρης), Κάλλιας, Τυρολόγος, Μπιθυκούκης (84' Νούτσος), Οικονόμου (89' Μάρκος), Θανάσης (75' Τσιάτσος), Μπασιούκας, Σιλιόγκας

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Μπόνιας, Χάρος, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ., Πέτσας, Κατσαρός (72' Δήμος Στ.), Δήμος Π. (52' Αντωνίου), Βασιλάκης, Φελέκης, Μπαλαδήμας, Μίγδος