Ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι Παναγροτικός - Φιλοθέη με γκολ στις καθυστερήσεις

Δεν κατάφερε να παραμείνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ο Παναγροτικός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 στο ντέρμπι με την γειτονική Φιλοθέη.

Σημαντικό βαθμό με τον τρόπο που ήρθε, πήρε στην προσπάθεια του να τερματίσει στις θέσεις που οδηγούν στα play-off ο Παναγροτικός, καθώς κατάφερε να ισοφαρίσει τη Φιλοθέη με γκολ του Θ. Γείτονα, την "χρυσή" αλλαγή του Πουλιάνουστο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι, αν και ευτύχησαν να προηγηθούν σε ένα καίριο χρονικά σημείο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον κακό αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια κερδισμένα στημένα που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να ισορροπούν το ματς και να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο ημίωρο της αναμέτρησης, όταν ο Νάστος έφυγε απέναντι από τον Μπόλη, όμως σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, με τους αμυντικούς στη συνέχεια να απομακρύνουν τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Άκης Παππάς με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο πάνω την εστία, με την ομάδα της Φιλοθέης να έχει επίσης ένα καλό σουτ με τον Αγγ. Καραγιάννη έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο οποίος τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Κοντοδήμα απέναντι από τον Μπόλη να μην πλασάρει σωστά και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, ενώ το μακρινό σουτ του Δήμου, επίσης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ζιώβας. Στο 63' ο Στέργιος με γυριστό σουτ από κοντά, είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Δήμος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ζιώβα που απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Οι φιλοξενούμενοι αφού προειδόποιησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Μπαλαδήμα μετά από εκτέλεση φάουλ του Δ. Καραγιάννη να περνά λίγο άουτ, κατάφεραν να προηγηθούν στην αναμέτρηση στο 80ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Δ. Καραγιάννη, ο Βασιλάκος με προβολή έκανε το 0-1. Μετά το γκολ η ομάδα του Αγ. Σπυρίδωνα όπως ήταν φυσικό πίεσε τους αντιπάλους της με στόχο την ισοφάριση, οι οποίοι από την πλευρά τους προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Ο Νάστος που ήταν μόνιμη απειλή για την αντίπαλη άμυνα είχε δύο σουτ που πέρασαν άουτ, με τους γηπεδούχους τελικά να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης στο 94ο λεπτό, όταν ο Μπάκας με μακρινή εκτέλεση φάουλ έφερε τη μπάλα στην περιοχή της Φιλοθέης και τον πολύπειρο Θοδωρή Γείτονα που είχε περάσει λίγα λεπτά πριν στο παιχνίδι, με ωραίο γυριστό μονοκόμματο σουτ να κάνει το 1-1 και να χαρίζει έναν πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Ζιώβας, Μπασιάκος (61' Μπάλλιας), Μπότσαρης, Μπάκας, Νταλάκας (90' Γείτονας), Γεωργάρας Θ. (46' Στέργιος), Κοντοδήμας, Παππάς Φ. (46' Γεωργάρας Λ.), Νάστος, Κολιός, Παππάς Α. (94' Γεωργάρας Κ.)

ΑΟ Φιλοθέης: Μπόλης, Ζώης, Ευθυμίου, Παππάς Θ., Γαλάνης, Μπαλαδήμας, Καραγιάννης Α. (89' Τζούνης), Τσιάπαλης, Δήμος, Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος