Ισοπαλία στη Λάρισα και όλα κρίνονται στην τελευταία αγωνιστική για τον Καραϊσκάκη!

Σε ένα φινάλε για γερά νεύρα, ο Καραϊσκάκης έφτασε κοντά σε μια μεγάλη νίκη, όμως ο Απόλλωνας ισοφάρισε και πλέον όλα κρίνονται την τελευταία αγωνιστική.

Ακόμα ένα ματς, που δεν ενδείκνυται για καρδιακούς από τον Καραϊσκάκη, που αναδείχτηκε ισόπαλος στη Λάρισα, με τον τοπικό Απόλλωνα, με 2-2! Η αρτινή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε μια ανάσα από τη μεγάλη νίκη, για να ισοφαριστεί όμως από τον Αθανασιάδη. Πλέον, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όταν οι τρεις διεκδικητές της παραμονής αγωνίζονται με αδιάφορες ομάδες, οι οποίες όμως έχουν δείξει, ότι παίζουν κάθε παιχνίδι για την ιστορία τους, οπότε τα παιχνίδια αναμένονται με τεράστιο ενδιαφέρον, με τις ισοβαθμίες με Τρίκαλα και Δόξα να ευνοούν τον Καραϊσκάκη, που δεν έχει την τύχη στα χέρια του ωστόσο, αφού ελπίζει σε απώλεια βαθμών των αντιπάλων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η αρτινή ομάδα είχε ένα σουτ με το Ναζίμ στο 12' που έφυγε άουτ, ενώ στην πρώτη τελική στο τέρμα, ο Δούμτσιος σούταρε στο 19', για να μπλοκάρει ο Αστράς. Στο 33ο λεπτό, σε μια συνηθισμένη κατάσταση για τον Καραϊσκάκη, οι γηπεδούχοι χωρίς να έχουν δημιουργήσει φάση, άνοιξαν το σκορ, όταν από αμυντικό λάθος, ο Σέχου το εκμεταλλεύτηκε, και πλάσαρε έξυπνα το Χουάντερσον, για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με δεύτερο γκολ, με το σουτ του Ντα Κάμπο να κοντράρει. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να συνέλθει αγωνιστικά, όμως πέραν ενός σουτ του Ρούνεϊ που σταμάτησε στον Αστρά δεν απείλησε, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα, που πλησίασε ξανά στο γκολ με τον Ντα Κάμπο, με το Χουάντερσον όμως να το νικά.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, έχοντας και την ψυχολογία του γκολ, και στο 56ο λεπτό, άγγιξαν το 2-0, όταν από σέντρα του Αθανασιάδη, ο Μπαλογιάννης βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως ο Χουάντερσον το σταμάτησε. Ο Καραϊσκάκης που δεν είχε απειλήσει στο δεύτερο μέρος, όμως όσο περνούσε η ώρα, έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, στο 71ο λεπτό, φάνηκε επιθετικά στο γήπεδο, με τον Μπρέμπο να παίρνει την κεφαλιά, από σέντρα του Κορέλα, όμως να αστοχεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αρτινή ομάδα ανέβηκε στο γήπεδο, παίζοντάς τα όλα για όλα, και στο 84ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Κορέλας εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Λόβριτς, με κεφαλιά από κοντά, στο δεύτερο δοκάρι, με ακόμα ένα γκολ, στη φετινή σεζόν, έγραψε το 1-1, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα, ο Μπαλογιάννης είχε αστοχήσει με ουσιαστικά κενή εστία. Ο Καραϊσκάκης είχε το μομέντουμ, και το εκμεταλλεύτηκε, καθώς τρία λεπτά αργότερα, έφτασε στην ολική ανατροπή. Συγκεκριμένα, ο Κορέλας μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Αστράς έδιωξε, η μπάλα επέστρεψε στον ίδιο που σέντραρε για το Ρούνεϊ, που πήρε μπρος στο σκοράρισμα, σε μια κρίσιμη καμπή του Πρωταθλήματος, γράφοντας με κεφαλιά το 1-2! Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των παικτών του Καραϊσκάκη, ο Απόλλωνας ξαναγύρισε "τούμπα" το ματς, αφού στο 89ο λεπτό, από σέντρα του Ντα Κάμπο, ο Αθανασιάδης σημάδεψε σε πρώτο χρόνο με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι, για να γίνει στη συνέχεια νέα σέντρα από την άλλη πλευρά, και τελειώσει τη φάση με όμορφη κεφαλιά στο παραθυράκι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τον Καραϊσκάκη να χάνει την τεράστια ευκαιρία να φύγει με το τρίποντο, και πλέον να επιζητά συνδυασμό αποτελεσμάτων, για την παραμονή του στην κατηγορία.

Γκολ : Σέχου 33', Αθανασιάδης 89' / Λόβριτς 84', Ρούνεϊ 87'

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)  Βοηθοί: Χατζηνάκος (Δράμας) - Μωϋσιάδης (Ηπείρου)  4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας)  Παρατηρητής: Κρίκης (Τρικάλων)

Απόλλων Λάρισας (Φραντζέσκος) : Αστράς, Σκρούπα, Καρρίκι, Λουκάς, Καμπέρης, Μπάλλας, Γιάκος, Ντα Κάμπο, Αθανασιάδης, Τασιούλης (70' Χατζής), Σέχου (42' λ.τρ. Μπαλογιάννης)

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Χουάντερσον, Τάμπας, Χατζηδίμπας (53' Φαν Ίπερεν), Θεολόγου (30' λ.τρ. Ρουμπάγκουκα - 74' Φετεινίδης), Μπεκατώρος, Λόβριτς, Ναζίμ, Κορέλας, Ρούνεϊ, Δούμτσιος, Λουίς Φελίπε (46' Μπρέμπος)