Ισοπαλία σε ματς-θρίλερ για Αναγέννηση και Αγ. Αναργύρους (pics)

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, Αναγέννηση και Αγ. Ανάργυροι έμειναν στην ισοπαλία με 2-2.

Στο πιο ενδιαφέρον ματς του Σαββατοκύριακου, η Αναγέννηση κατάφερε έστω και στα τελευταία λεπτά να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων που έφτασε μια ανάσα από ένα μεγάλο "διπλό", όμως και πάλι βρίσκεται στην τετράδα, συγκατοικώντας με την Καμπή στην 4η θέση, με ρεκόρ 8-6-2. Όσον αφορά την πρωτιά, αυτή εξακολουθεί να ανήκει στην Αναγέννηση, όμως η απόσταση από τους διώκτες της έχει μειωθεί αισθητά, και όλα δείχνουν αυτή τη στιγμή, πως θα έχουμε μπαράζ που θα κρίνουν τον Πρωταθλητή. Το πρώτο δεκάλεπτό δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο για τις δύο ομάδες, με τους Αγ. Αναργύρους να απειλούν στο 10ο λεπτό, όταν ο Θανάσης βρέθηκε σε καλή θέση από τα δεξιά, όμως σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Στο 15ο λεπτό, Παππάς και Κακάβας συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον αμυντικό των Αγ. Αναργύρων μάλιστα, μετά την πεντάλεπτη διακοπή, να γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Στο 20' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι, με τον Καζναφέρη να κάνει το παράλληλο γύρισμα, τον Τσιλιγιάννη να κάνει άτσαλο διώξιμο, όμως το Μαλίζογλου να μπλοκάρει. Στο 27ο λεπτό, οι Αγ. Ανάργυροι απείλησαν και πάλι, με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει από καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ να κοντράρει τελευταία στιγμή. Στο 30ο λεπτό, η Αναγέννηση κατέγραψε την πρώτη σοβαρή φάση της, όταν από ωραία πάσα του Αλ. Παπακίτσου, ο Παππάς δεν μπόρεσε να κάνει επαφή και η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στο Σιδηρόπουλο, που έκανε την προβολή, όμως δε βρήκε την μπάλα για να τη στείλει στην εστία. Στο 36ο λεπτό, ο Παππάς σέντραρε και βρήκε το Σιδηρόπουλο στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά που έπιασε ο φορ της "Α" δεν ήταν δυνατή και ο Παππάς μπλόκαρε. Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Κακιώνη αμαρκάριστο να πιάνει την κεφαλιά από πολύ καλή θέση, μετά από κόρνερ, όμως να αστοχεί. Η Αναγέννηση συνέχισε να απειλεί και είχε στο 42ο λεπτό καλό σουτ του Χρηστογιάννη, που έδιωξε δύσκολα ο Παππάς σε κόρνερ, από το οποίο ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους, όταν η άμυνα των Αναργύρων δεν μπόρεσε να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Κακιώνη, που από κοντά δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Θανάσης έφυγε στην πλάτη των αμυντικών, επιχείρησε να πλασάρει πάνω από το Μαλίζογλου, όμως έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα, καθώς στο 49ο λεπτό, πάτησαν περιοχή, και μετά από κάποια άτσαλα σουτ, η μπάλα έφτασε στον Καζναφέρη, που εκτέλεσε σωστά, γράφοντας το 1-1. Η Αναγέννηση προσπάθησε να πάρει ξανά τα ηνία του παιχνιδιού και να φτάσει σε ένα ακόμα γκολ, όμως το σουτ του Χρηστογιάννη στο 61ο λεπτό, έφυγε ψηλά. Στο 66ο λεπτό, το σουτ του ίδιου παίκτη μπλόκαρε εύκολα ο Παππάς, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μουσιωτίτσας ξέφυγε από την άμυνα, όμως αντί να πλασάρει τον εξερχόμενο Παππά, προτίμησε να κάνει το γύρισμα και η ευκαιρία χάθηκε. Στο 75ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Γκαρτζώνη, και οι Αγ. Ανάργυροι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημά τους και απείλησαν δύο λεπτά μετά, όταν μετά από έξοδο του Μαλίζογλου με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Κακιώνη, που επιχείρησε να πλασάρει από μακριά, όμως αστόχησε. Στο 79ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι, όταν ο Καζναφέρης από πλάγια θέση, επιχείρησε απευθείας χτύπημα φάουλ, ο Μαλίζογλου αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-2, με τον πολύπειρο μέσο να πληγώνει για δεύτερη φορά την πρώην ομάδα του. Λίγο έλειψε μάλιστα να σημειώσει χατ-τρικ, όταν με νέα εκτέλεση φάουλ, στο 87ο λεπτό, επιχείρησε να σκοράρει, με το Μαλίζογλου αυτή τη φορά να διώχνει στη γωνιά του σε κόρνερ. Η Αναγέννηση παρ' ότι με παίκτη λιγότερο δεν τα παράτησε και κατάφερε στη φάση που βρήκε στον υπολειπόμενο χρόνο να σκοράρει, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Δ. Παπακίτσου, και πάσα στο Σιδηρόπουλο, ο φορ της Αναγέννησης εκτέλεσε με σουτ στη γωνία τον Παππά, και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Στο χρόνο που απέμενε υπήρξε ιδιαίτερη ένταση, με το Σιαπλαούρα να δέχεται κόκκινη κάρτα στον πάγκο των φιλοξενούμενων, όμως το σκορ να μην αλλάζει και τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.

To artagoal.gr καταδικάζει με απόλυτο τρόπο, τις εικόνες που ακολούθησαν με το τέλος του παιχνιδιού, και παραπέμπουν σε άλλες εποχές, με ιθύνοντες της Αναγέννησης (τα ονόματα των οποίων δε θα παραθέσουμε στην παρούσα φάση, για να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα σε κανέναν) να επιτίθενται λεκτικά, και όχι μόνο σε εκπροσώπους της σελίδας μας, που τραβούν φωτογραφίες και βίντεο, και βοηθούν αφιλοκερδώς το artagoal.gr, εικόνες που δε συνάδουν με την ιστορία της Αναγέννησης και το προφίλ της μεγάλης ομάδας της πόλης. Προφανώς οι άνθρωποι αυτοί, θεωρούν πως για τα ανεπιτυχή αποτελέσματα της Αναγέννησης, ευθύνεται το artagoal.gr και κανένας άλλος. Μας μεταφέρθηκε δε, η θέληση να μην ξαναπατήσουμε στο γήπεδο και να μην ξαναασχοληθούμε με την Αναγέννηση. Αυτό ασφαλώς δε θα το κρίνουν 3-4 άνθρωποι, αλλά το σύνολο των αρτινών φιλάθλων, που αγαπούν την ιστορική ομάδα! Θλιβερές εικόνες, που πηγαίνουν χρόνια πίσω τον αθλητισμό της πόλης και στοχεύουν πρωτίστως στη φίμωση των μέσων, και την καταγραφή των γεγονότων, όπως τα επιθυμούν οι λίγοι. Να καταστεί επίσης ξεκάθαρο, σε αυτές τις λίγες γραμμές, πως στόχος του artagoal.gr τα 7 χρόνια λειτουργίας του, δεν είναι άσκηση κριτικής και η δημιουργία εντυπώσεων, αλλά η καταγραφή των γεγονότων και μόνο αυτή. Θα ήταν τελείως διαφορετική η ρητορική της σελίδας αν στόχευε στην κριτική και τη στοχοποίηση. Επίσης, τα γραφόμενα της σελίδας artagoal.gr βαραίνουν αποκλειστικά την ιδιοκτησία της και κανέναν άλλο! Συνεπώς, προπηλακισμοί, βρισιές, απειλές κλπ. πρέπει να έχουν στόχο την ιδιοκτησία και κανέναν άλλο. Αν κάποιος μετά από 7 χρόνια δε γνωρίζει την ιδιοκτησία του artagoal.gr, αυτή αναγράφεται παρακάτω.