Ισοπαλία 1-1 με τον ΑΟΚ Τζουμέρκων η ΑΕ Μενιδίου (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Τον πρώτο της εκτός έδρας βαθμό απέσπασε σήμερα η ομάδα του Μενιδίου, η οποία με βάση τις ευκαιρίες του αγώνα θα μπορούσε να πάρει και τους τρεις βαθμούς της νίκης σε μία δύσκολη έδρα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στον αγώνα, όταν στο 10ο λεπτό, ο Νίκος Πλεύρης εκμεταλλεύτηκε την κακή συνεργασία Στασινού και Μπόλη, απέφυγε όμορφα τον τερματοφύλακα και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για την ισοφάριση. Από εκτέλεση κόρνερ ο Καλαμπούκης με κεφαλιά σημάδεψε τον Καραμπούλα, με τον γκολκίπερ των "ορεινών" με δύσκολη επέμβαση να σταματάει σουτ του Τσουλουφίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ο Γείτονας αφού απέφυγε με ωραία κίνηση τον κεντρικό αμυντικό, με κοντινό πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Καραμπούλα που απέκρουσε με τα πόδια αυτή τη φορά. Στο 35' η ΑΕΜ είχε οριζόντιο δοκάρι από σουτ εκτός περιοχής για να έρθει η ισοφάριση στο 38' από τον Κασελούρη, ο οποίος με σέντρα-σουτ από τα δεξιά κρέμασε τον Καραμπούλα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα η ΑΕΜ είχε και δεύτερο δοκάρι στο α' μέρος, όταν από φάση διαρκείας και γύρισμα του Γείτονα, η μπάλα από πόδι αμυντικού χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραμπούλα, ο οποίος στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και να φύγουν με το "διπλό" από το Παλαιοκάτουνο. Από την άλλη πλευρά οι παίκτες των Κεντρικών Τζουμέρκων κινήθηκαν σε "ρηχά νερά" και απείλησαν ουσιαστικά μόνο με ένα φάουλ από τον σκόρερ τους στον αγώνα, το οποίο απέκρουσε ο Μπόλης.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Γεωργούλας Βαλάντης - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟΚ Τζουμέρκων: Καραμπούλας, Στύλιος, Τσέτσος, Κωνσταντινίδης, Κατσάνος Γ., Σπανός, Κάτσινος, Κουτρουμάνης Η., Διονύσης, Πλεύρης Ν., Κατσάνος Κ. (46' Γάτας)

ΑΕ Μενιδίου (Νίκου): Μπόλης, Κασελούρης, Νούσιας, Καλαμπούκης, Μπαλάτσας, Στασινός, Θανάσης, Οικονόμου (71' Κάλλιας), Γείτονας, Τσουλουφίδης (71' Φουρκιώτης), Τσιάπαλης