Ισοφάρισε σε 1-1 η Δόξα Πύρρου και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στο τρίτο παιχνίδι

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στην Κέρκυρα θα λύσουν τις διαφορές τους Ιόνιος και Δόξα Πύρρου Άρτας για την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά των play-off του 1ου ομίλου.

Τη ρεβάνς για την ήττα στο πρώτο παιχνίδι στην Κέρκυρα πήρε χθες στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 των Κωστακιών η αρτινή μας ομάδα, η οποία μετά από ένα πολύ δυνατό και γεμάτο ένταση ματς επικράτησε του Ιονίου με σκορ 81-74 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Στο α' δεκάλεπτο είχαμε υψηλό σκορ (23-26), με τον Ίλιτς να είναι πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχος σκοράροντας 16 από τους 23 πόντους της ομάδας και ο Βαζούκης από τους φιλοξενούμενους, ο οποίος όμως στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε στον αστράγαλο μόλις στο 7ο λεπτό. Στο β΄ δεκάλεπτο τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Δεϊμέζης, ο Ίλιτς στο 18' αποβλήθηκε, καθώς δέχθηκε τεχνική ποινή σε συνδυασμό με το αντιαθλητικό φάουλ στο α', με αποτέλεσμα η Δόξα Πύρρου να είναι πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 37-46.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τον Μπάλλα να ροκανίσουν τη διαφορά χωρίς αποτέλεσμα, όλα όμως άλλαξαν στο 27', όταν η αναμέτρηση με το σκορ στο 56-48 διακόπηκε μετά την εισόδου ενός φιλάθλου στο παρκέ και υπήρξε 20λεπτη διακοπή μέχρι να εκκενωθεί το γήπεδο. Στην επανέναρξη με σερί 9-0 από τον Σταυρόπουλο, η αρτινή μας ομάδα πήρε το προβάδισμα με 47-46, ενώ με συνολικό επιμέρους σκορ 14-1, η Δόξα Πύρρου ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 62-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιόνιος αν και με δικό του σερί κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά, οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση και με τον Θώδη να πετυχαίνει συνολικά στο ματς 16 πόντους και με καλή αμυντική λειτουργία πήραν τη νίκη με 81-74.

Η πρόκριση τώρα στα ημιτελικά θα κριθεί στο τελευταίο ματς της σειράς στο ΕΑΚ Κέρκυρας, την Τετάρτη 24/4 στις 17:00.

Διαιτητές: Λόρτος - Βασιλόπουλος - Κασούμης

Δεκάλεπτα: 23-26, 14-20, 25-11, 19-17

AE Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης 7(1), Γυφτοκώστας, Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Δόνος 9, Μπάλλας 15, Θώδης 16, Ίλιτς 22(2), Μουκάι, Σταυρόπουλος 12(3)

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 10(2), Γουίλσον 13(2), Τσιτσές 4, Σπίνουλας 6, Κολότσιος 5(1), Στεμπάρης 10, Δεϊμέζης 11, Βαζούκης Φ. 11(3), Κιουρτζίδης 4